REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wybrać podmiot prowadzący rejestr akcjonariuszy?

Rafał Semczyszyn
Radca prawny
Zbliża się sezon walnych zgromadzeń sprawozdawczych, na których wiele spółek akcyjnych i komandytowo-akcyjnych będzie chciało spełnić ustawowy wymóg wyboru podmiotu prowadzącego rejestr akcjonariuszy./Fot. Shutterstock
Zbliża się sezon walnych zgromadzeń sprawozdawczych, na których wiele spółek akcyjnych i komandytowo-akcyjnych będzie chciało spełnić ustawowy wymóg wyboru podmiotu prowadzącego rejestr akcjonariuszy./Fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zbliża się sezon walnych zgromadzeń sprawozdawczych, na których wiele spółek akcyjnych i komandytowo-akcyjnych będzie chciało spełnić ustawowy wymóg wyboru podmiotu prowadzącego rejestr akcjonariuszy. Przypomnijmy, że należy tego dokonać do 30 czerwca 2020 r.

Z analizy ofert dla naszych klientów wiemy, że na ten moment wybór jest spory (wśród ok. 15 podmiotów). Tym, którzy są na etapie dokonywania wyboru podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.

REKLAMA

Polecamy: Jak przygotować się do zmian w 2020 r.

Opłata roczna za prowadzenie rejestru

Stała opłata roczna to element pojawiający się w każdej ofercie. Zazwyczaj jest ona zmienna i zależy od ilości akcjonariuszy. Są też podmioty, które oferują podobną cenę tak w przypadku jednego akcjonariusza, jak w przypadku stu. W naszej ocenie opłata roczna to najistotniejsza składowa szczególnie dla spółek o małym stabilnym akcjonariacie, w których „nic się nie dzieje”. Warto więc poświęcić nieco więcej czasu na poznanie większej ilości ofert, bo można w ten sposób zaoszczędzić nawet około trzech tysięcy rocznie w przypadku spółek jednoosobowych. W przypadku spółek większych oszczędności na opłacie rocznej mogą być jeszcze większe – tu jednak istotne okażą się dodatkowe opcje, które oferują podmioty rejestrowe. Niektóre podmioty dodają także opłatę wstępną za prowadzenie rejestru.

Opłaty za transakcje i zmiany w rejestrze

REKLAMA

To także coś, na co warto zwrócić uwagę, szczególnie w większych spółkach. Okazuje się, że prawie wszystkie podmioty będą pobierać tego typu opłaty. Jak na razie jeden podmiot rejestrowy zaproponował ciekawą opcję „wszystko w cenie”, w pozostałych każda transakcja będzie się wiązała z kosztami. Zasadniczo podmioty ustalają albo opłatę stałą, albo procentową z opłatą minimalną. Przy większych transakcjach ceny te są często – zgodnie z ofertą - uzgadniane indywidualnie. W zależności od domu maklerskiego/banku opłaty te są ponoszone albo przez Akcjonariuszy albo przez Spółkę. Choć może się wydawać, że są to zdarzenia rzadkie, to jednak można się spodziewać, że przynajmniej część akcjonariuszy w wyniku konieczności ujawnienia ich danych w rejestrze będzie chciało dokonywać tego typu transakcji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W spółce CDE S.A. powstałej z przekształcenia spółki Skarbu Państwa jest duża ilość akcji pracowniczych – również w pakietach po kilkaset zł. W tym wypadku opłata za transakcje może być uciążliwa i wynosić niewiele mniej niż wartość samych akcji. Stosunkowo często dojdzie do konieczności aktualizacji wpisów z uwagi na dziedziczenie akcji. W tym wypadku trzeba przyjrzeć się opłacie za transakcje.

Opłata za wypłatę dywidendy

Spółki, które nie uregulują tej kwestii odmiennie i będą wypłacały dywidendy za pomocą podmiotu rejestrowego też powinny zwrócić uwagę, iż również wiąże się to zazwyczaj z poniesieniem opłaty. W większości przypadków zależy ona od ilości akcjonariuszy, lecz często przewidziana jest kwota maksymalna.

Świadectwo rejestrowe

Świadectwo rejestrowe to dokument potwierdzający uprawnienia akcjonariusza. Nie będzie on potrzebny na walnym zgromadzeniu (co do zasady), ale może być potrzebny w relacjach z podmiotami trzecimi. Tutaj ciekawą opcją jest możliwość szybkiego pozyskania świadectwa rejestrowego on-line.

Lokalizacja

REKLAMA

Ostatnim, choć nie najmniej istotnym elementem jest lokalizacja. Wiele osób stara się znaleźć podmiot posiadający Punkty Obsługi Klienta w regionie spółki. W tej kwestii znaczną przewagę mają banki, gdyż domy maklerskie lokalizują się głównie w Warszawie posiadając nieliczne POKi. Warto zwrócić uwagę, że nie każda placówka banku będzie jednak świadczyła obsługę zw. z prowadzeniem rejestru akcjonariuszy.

Czy jednak jest to w ogóle istotne? Dla jednych tak, dla innych nie. Wiele podmiotów pozostaje elastycznych w kwestii zawierania umów i dokonywania czynności bez osobistego stawiennictwa. Tutaj trzeba wziąć pod uwagę indywidualną sytuację spółki oraz interesy danego akcjonariatu.

Jednoosobowa spółka GHI S.A. nie planująca większych zmian w rejestrze może bez większych rozterek wybrać podmiot odległy oferujący bogatą obsługę on-line.

To tylko najważniejsze kwestie, wiele innych wyjdzie na jaw dopiero na etapie podpisywania umowy z podmiotem prowadzącym rejestr. Warto dobrze zastanowić się nad wyborem. Przypomnijmy, że zmiana podmiotu prowadzącego rejestr akcjonariuszy nie jest łatwa – wiąże się z koniecznością zwołania walnego zgromadzenia i przeprowadzenia logistycznej operacji przejścia do innego podmiotu. To również oznacza, że warto zwrócić uwagę na renomę podmiotu rejestrowego. Spółki planujące rozwój, zwiększanie kapitału zakładowego powinny również zwrócić uwagę na pozostałe koszty związane z mniej standardowymi operacjami: mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych. W wielu przypadkach istotne będą też inne kwestie, takie jak np. to, że akcje są zdeponowane w danym domu maklerskim lub banku, o czym będziemy wkrótce pisać więcej na naszym blogu www.dematerializacja.pl.

Polecamy serwis: Spółki

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

REKLAMA

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA