| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Rejestr przedsiębiorców > Jakie opłaty należy uiścić składając wnioski do KRS?

Jakie opłaty należy uiścić składając wnioski do KRS?

Składając wniosek o wpis do Krajowego Rejestru Sądowego należy pamiętać, iż sami, bez wezwania sądu powinniśmy uiścić odpowiednią opłatę. W zależności od tego o jaki wpis wnosimy – będzie to tylko opłata w postępowaniu rejestrowym lub dodatkowo jeszcze opłata o publikację w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Jest to istotne z uwagi na fakt, iż brak opłaty będzie skutkowało zwrotem wniosku, a na biurze podawczym taki wniosek może zostać nie przyjęty.

Kilka wniosków jednocześnie

Należy pamiętać, iż w przypadku jednoczesnego wniesienia przez tego samego wnioskodawcę, na kilku formularzach, kliku wniosków o wpis lub o dokonanie zmian w Krajowym Rejestrze Sądowym sąd rejestrowy pobierze tylko jedną opłatę, z tym zastrzeżeniem, że jeżeli przepis przewiduje dla danego rodzaju spraw opłaty w różnych wysokościach – sąd pobierze opłatę wyższą.

Skarga na orzeczenie referendarza

Jedną opłatę stałą w kwocie 100 złotych sąd pobierze natomiast od skargi na orzeczenie referendarza sądowego, chociażby dotyczyło kilku wpisów w rejestrze przedsiębiorców lub rejestrze stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz publicznych zakładów opieki zdrowotnej.

Inne wnioski

Opłatę stałą w wysokości 300 złotych sąd pobierze od innych wniosków niż wyżej wymienione, jeżeli należeć będą do właściwości sądu dokonującego wpis w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Zmiana adresu spółki w KRS

Składanie dokumentów do akt ze wzmianką w rejestrze

W przypadku składania wniosku o przyjęcie dokumentów do akt, o których sąd czyni wzmiankę w rejestrze oraz dokumentów zawierających dane niepodlegające według przepisów ustawy wpisowi do określonego działu Krajowego Rejestru Sądowego pobiera się opłatę stałą w wysokości 40 zł.

Uwierzytelnienie odpisu statutu w postępowaniu rejestrowym

Opłatę stałą w wysokości 40 zł pobiera się również od wniosku o uwierzytelnienie odpisu statutu w postępowaniu rejestrowym.

Należy pamiętać, iż do opłat sądowych w sprawach cywilnych należy doliczyć opłaty za ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, jeżeli takie ogłoszenie będzie dokonywane.

Zobacz: Opłaty za udzielenie informacji, wydawanie odpisów i zaświadczeń z KRS

Ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym

Podstawą prawną tych opłat będzie rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 15 kwietnia 1996 r. w sprawie organizacji, sposobu wydawania i rozpowszechniania oraz podstawy ustalania ceny numerów Monitora Sądowego i Gospodarczego i wysokości opłat za zamieszczenie w nim ogłoszenia lub obwieszczenia (j.t. Dz.U. z 2013 r., poz. 238 z późn. zm.).

Przykładowo zgodnie z § 8. ust 1 tegoż rozporządzenia opłata za ogłoszenie wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego jest stała i wynosi:
1) za ogłoszenie pierwszego wpisu - 100 złotych,
2) za ogłoszenie kolejnych wpisów - 100 złotych.

Natomiast ogłoszenia wpisów w rejestrze przedsiębiorców dokonywane przez sąd rejestrowy z urzędu są wolne od opłat.

Jakie opłaty należy uiścić składając wnioski do KRS?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Kowalczyk

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »