| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > ABC spółek > Konsekwencje niezłożenia sprawozdania finansowego

Konsekwencje niezłożenia sprawozdania finansowego

Członkowie zarządu oraz wspólnicy prowadzący sprawy spółki zobowiązani są do złożenia rocznego sprawozdania finansowego w sądzie rejestrowym. Sprawozdanie jest bowiem traktowane na równi z deklaracją urzędową. Jakie są konsekwencje niezłożenia sprawozdania?

Odpowiedzialność karna

Złożenie sprawozdania finansowego jest obowiązkiem wynikającym z ustawy o rachunkowości. W razie niedopełnienie tego obowiązku na mocy ustawy, podmiot do tego zobowiązany, poniesie odpowiedzialność karną. Zgodnie z art. 77 ust. 2 ustawy za niedopełnienie obowiązku sporządzenia sprawozdania finansowego, sporządzenia go niezgodnie z przepisami ustawy lub zawarcia w tym sprawozdaniu nierzetelnych danych można wymierzyć karę grzywny, karę pozbawienia wolności do lat 2 bądź obie kary łącznie. Dodatkowo niezłożenie sprawozdania finansowego lub sprawozdania z działalności we właściwym rejestrze sądowym zagrożone jest karą grzywny bądź karą ograniczenia wolności (art. 79 ust. 4 ustawy).

Roczne sprawozdanie finansowe spółek komandytowych

Niedopełnienie obowiązku sporządzenia sprawozdania spoczywa na członkach zarządu spółki, kierownikach jednostki oraz członkach organów nadzorczych. Natomiast obowiązek złożenia sprawozdania w sądzie rejestrowym – co do zasady wyłącznie na kierownikach jednostki.

Popełnienie jednego z przewidzianych w ustawie czynów, jak również skazanie wiąże się z wpisem do KRS. Sąd rejestrowy może ponadto orzec zakaz zajmowania określonych stanowisk w organach spółek.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Szeliga

Księgowa - specjalistka w zakładaniu spółek na Cyprze.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »