| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > ABC spółek > Odpowiedzialność za zobowiązania w spółkach: cywilnej, jawnej, partnerskiej

Odpowiedzialność za zobowiązania w spółkach: cywilnej, jawnej, partnerskiej

Zakładając działalność gospodarczą lub przystępując do w/w spółek należy przede wszystkim zapoznać się z tym, kto odpowiada za zobowiązania. Jest to bardzo istotna sprawa dla przyszłych przedsiębiorców, która pomoże w przyszłości uniknąć wielu nieporozumień i problemów.

SPÓŁKA PARTNERSKA

Spółka partnerska jest spółką osobową, utworzoną przez partnerów (wspólników), w celu wykonywania wolnego zawodu. Partnerami w spółce mogą być wyłącznie osoby fizyczne, uprawnione do wykonywania wolnych zawodów: adwokata, radcy prawnego, notariusza, rzecznika patentowego, doradcy podatkowego, księgowego, lekarza, lekarza stomatologa, lekarza weterynarii, pielęgniarki, położnej, tłumacza przysięgłego itp. Spółka nie posiada osobowości prawnej.

Odpowiedzialność za zobowiązania

Celem spółki partnerskiej jest wyłączenie partnera z takich zobowiązań jak:

Zobowiązania spółki powstałe za tzw. „błędy w sztuce”, czyli zobowiązania powstałe w związku z wykonywaniem wolnego zawodu

Zobowiązania będące następstwem działań lub zaniechań osób podległych kierownictwu innych partnerów.

Art. 95. § 1.KSH:
Partner nie ponosi odpowiedzialności za zobowiązania spółki powstałe w związku z wykonywaniem przez pozostałych partnerów wolnego zawodu w spółce, jak również za zobowiązania spółki będące następstwem działań lub zaniechań osób zatrudnionych przez spółkę na podstawie umowy o pracę lub innego stosunku prawnego, które podlegały kierownictwu innego partnera przy świadczeniu usług związanych z przedmiotem działalności spółki.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Partnerzy odpowiadają nieograniczony, osobisty, solidarny i subsydiarny za zobowiązania tzw. ogólne – niezwiązane z wykonywaniem wolnego zawodu, czyli np. remonty, zakup mebli, oraz za zobowiązania podatkowe spółki i wspólników wynikające z działalności tej spółki.

Art.89. KSH:
W sprawach nieuregulowanych w niniejszym dziale do spółki partnerskiej stosuje się odpowiednio przepisy o spółce jawnej, chyba, że ustawa stanowi inaczej.

Jolanta Cholewa

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

HADY KANCELARIA PRAWA GOSPODARCZEGO I PRAWA PRACY

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »