REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Formy prawne prowadzenia działalności gospodarczej w Niemczech

Paul Ostrowski
Adwokat i notariusz
Prowadzenie działalności gospodarczej w Niemczech. / Fot. Fotolia
Prowadzenie działalności gospodarczej w Niemczech. / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Niemieckie prawo spółek jest bardzo zbliżone do prawa polskiego. Niemiecki Kodeks Handlowy podobnie jak polski kodeks spółek handlowych przewiduje podział spółek na osobowe i kapitałowe? Czym charakteryzują się spółki niemieckie?

REKLAMA

Niemieckie prawo spółek jest niezwykle skomplikowane, bowiem w Niemczech nie jest ono uregulowane w jednym akcie prawnym. Regulacja prawna spółki cywilnej znajduje się w BGB (niem. Kodeks cywilny), natomiast przepisy dotyczące spółka jawnej , komandytowej i cichej znajdują się w Kodeksie Handlowym (Handelsgesetzbuch). Spółka z o.o. i spółka akcyjna wraz ze spółką komandytowo-akcyjną uregulowane są w osobnych ustawach. Dotyczy to również spółek partnerskich.

REKLAMA

Przepisy prawa  handlowego dotyczą spółek, które posiadają status kupca. Poza osobami fizycznymi należy do nich większość istniejących spółek, a więc spółka jawna, komandytowa, komandytowa w której komplementariuszem jest spółka z o.o., spółka z o.o., komandytowo-akcyjna, akcyjna. Prawo handlowe zawiera nadto regulację specjalną w stosunku do ogólnych przepisów prawa cywilnego. Nie chodzi tu tylko o stronę organizacyjną jak wpis do rejestru czy prowadzenie rachunkowości kupieckiej, ale także o czynności prawne w ramach działalności kupieckiej.

W lipcu 2013 r. weszła w życie ustawa o spółce partnerskiej o ograniczoną odpowiedzialnością zawodową. Nie jest to nowa forma prawna spółki, a jedynie wariant istniejącej już spółki partnerskiej, który ma być alternatywą w stosunku do Limited Liability Partnership. W prawie spółek pomimo wolności umów istnieje przymus typizacji, a więc przyjęcia usadowo określonych form spółki, przy czym istnieje możliwość – w określonych ramach - umownej zmiany ustawowych form. Ustawa o przekształceniach spółek (Umwandlungsgestz) ułatwia i przewiduje formy przekształcania poszczególnych form prawnych spółek i ich łączenie. Np.  spółka akcyjna może byś połączona ze  spółką jawną (np. AG & Co. OHG).

Zobacz również: Zakładanie spółek przez Polaków i Rosjan

Podział spółek na kapitałowe i osobowe

Do spółek kapitałowych należy przede wszystkim spółka z o.o., spółka akcyjna oraz spółka komandytowo-akcyjna. Do spółek osobowych należą natomiast między innymi spółka cywilna, spółki komandytowe i partnerskie. spółkami osobowymi będą także komandytowe, w której jako komplementariusz występuje spółka z o.o. (GmbH & Co. KG). Dominują one w życiu gospodarczym w Niemczech, bowiem ponad 80% przedsiębiorstw prowadzonych jest w formie spółek osobowych. Sam wybór formy prawnej zależy między innymi od następujących aspektów:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • odpowiedzialności,
  • podatków,
  • bieżących i jednorazowych wydatków,
  • wysokości kapitału zakładowego,
  • podział zysku,
  • wymogu jasności,
  • elastyczności,
  • kosztów założenia i prowadzenia spółki.

REKLAMA

Bardzo rozpowszechnione jest od dłuższego czasu prowadzenie działalności w formie spółki komandytowej, w której komplementariuszem  jest spółka z o.o.. Ze wzglądu na formalności jest znacznie bardziej elastyczna od spółki z o.o. Zmiana statutu, czy przeniesienie udziałów nie wymagają aktu notarialnego. W tych przypadkach wystarczy jedynie notarialne poświadczenie podpisów w celu dokonania wpisu do rejestru handlowego (Handelsregister). Założenie spółki komandytowej jest związane z wyższym nakładem finansowym a ponadto wymagane jest przedłożenie dwóch bilansów rocznych.

Spółki osobowe prawa cywilnego i handlowego nie mają osobowości prawnej, ale na mocy ustaw spółki jawne, komandytowe i partnerskie mogą być podmiotami praw i obowiązków, co powoduje, że różnice - pomijając aspekt podatkowy –  w stosunku do spółek kapitałowych nie są w praktyce zbyt duże. Na podstawie orzecznictwa Trybunału Związkowego (wyrok z dn. 29.01.2001 r., Bundesgerichtshof, Az.: II ZR 331/00) także spółka cywilna, jeżeli działa na zewnątrz i posiada zdolność prawną to skutkuje tym, że może być podmiotem praw i obowiązków.

Względy podatkowe oraz dziedziczenie udziałów

Przy wyborze formy spółki – przede wszystkim ze względów podatkowych – niezbędna jest pomoc doradcy podatkowego (Steuerberater), chociaż prawnie do tej pomocy uprawnieni są w pełnym zakresie adwokaci i biegli rewidenci (Wirtschaftsprüfer). Notariusze natomiast  są wprawdzie uprawnieni ale nie zobowiązani - z pewnymi wyjątkami - do udzielania porad podatkowych. Do ich obowiązków należy wskazanie wyraźnie w aktach notarialnych celem zabezpieczenia się przed odpowiedzialnością cywilną, że porady podatkowe nie zostały udzielone i  strony odsyłane są do doradcy podatkowego.

Nie bez znaczenia jest też sprawa dziedziczenia udziałów w spółce. Udziały w spółkach osobowych nie podlegają na podstawie ustawy zasadniczo dziedziczeniu, chyba że członkowie wyraźnie w umowie spółki ustanowili inną regulację. Tylko udziały w spółce komandytowej podlegają na podstawie przepisów Kodeksu handlowego dziedziczeniu.

Polecamy serwis: Prawo dla firm

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    REKLAMA

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA

    Nowe technologie pomogą ograniczyć marnowanie żywności?

    Każdy długi weekend czy święta to ogromne kolejki do marketów spożywczych. Polacy, pomimo wysokich cen, znów kupią więcej jedzenia niż potrzebują a duża część trafi na śmietnik. Niegospodarne podejście do żywności jest ogromnym wyzwaniem w obliczu zmian klimatycznych i coraz większego wysiłku, jaki trzeba będzie włożyć, by ją wyprodukować. Jak wykorzystać do tego nowa technologię? 

    Słowo "siostrzeństwo" w słownikach języka polskiego?

    Sondaż przeprowadzony przez Answear.LAB wskazuje  że ponad połowa kobiet uważa, że słowo „siostrzeństwo” powinno zostać wprowadzone do słowników języka polskiego. 97 proc. zauważa i docenia sukcesy kobiet.

    REKLAMA