| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > ABC spółek > Europejskie zgrupowanie interesów gospodarczych (EZIG)

Europejskie zgrupowanie interesów gospodarczych (EZIG)

W Unii Europejskiej funkcjonuje instytucja prawna europejskiego zgrupowania interesów gospodarczych (EZIG). Jest to oparta na prawie europejskim jednostka organizacyjna mająca ułatwić i wspomóc gospodarczą współpracę transgraniczną spółek i innych podmiotów mających siedzibę w państwach członkowskich UE.

Zawiadomienie o utworzeniu lub likwidacji zgrupowania musi zostać opublikowane w Dzienniku Urzędowym UE (seria C i S).

Siedziba zgrupowania musi znajdować się na terenie Wspólnoty i może być przenoszona z jednego państwa członkowskiego do innego pod pewnymi warunkami.

Każdy członek EZIG posiada co najmniej jeden głos. Umowa o utworzeniu zgrupowania może jednakże przyznać niektórym członkom więcej niż jeden głos, pod warunkiem że żaden z nich nie będzie posiadał większości głosów. Decyzje, które muszą zostać przyjęte jednomyślnie są wyszczególnione w rozporządzeniu.

EZIG musi składać się z co najmniej z dwóch organów: pierwszy stanowią jego członkowie, którzy działają wspólnie, a drugi tworzą zarządzający. Zarządzający, lub każdy z zarządzających, jeśli zgrupowaniem zarządza więcej osób, reprezentuje i wiąże zgrupowanie w stosunku do osób trzecich, nawet w przypadku gdy jego czynności nie wchodzą w zakres celów zgrupowania.

Żadne zgrupowanie nie może ogłosić publicznej subskrypcji.

Będzie łatwiej uniknąć podwójnego opodatkowania

Do utworzenia EZIG nie wymaga się kapitału. Jego członkowie mogą dobrowolnie wybierać inne sposoby finansowania.

Zyski EZIG uznaje się za zyski członków, które są między nimi rozdzielane zgodnie z klauzulą przewidzianą w umowie o utworzeniu zgrupowania lub, w razie braku podobnej klauzuli, w częściach równych.

Zyski lub straty EZIG podlegają opodatkowaniu jedynie w zakresie, w jakim przypadają członkom. W zamian za swobodę w stosunkach umownych, która stanowi podstawę EZIG, i za brak wymogu wnoszenia minimalnego kapitału każdy członek zgrupowania ponosi nieograniczoną solidarną odpowiedzialność za jego długi.

Źródło: Komisja Europejska

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Krucka-Atak

Samodzielny specjalista ds. kadr z wieloletnim doświadczeniem, pasjonatka prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »