| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > ABC spółek > Dywidenda - poradnik

Dywidenda - poradnik

Dywidenda to część wypracowanego przez spółkę zysku netto (po opodatkowaniu podatkiem dochodowym), którą mogą otrzymać posiadacze akcji w dniu jej wypłaty. Ekspert wyjaśnia czym jest dywidenda i kiedy znajduje zastosowanie w życiu przedsiębiorstwa.

Zysk przeznaczony do wypłaty akcjonariuszom rozdziela się w stosunku do liczby akcji. Jeśli zysk netto spółki wyniósł za dany rok na przykład 100 000 złotych a liczba wszystkich akcji wynosi 5 000 to dywidenda przypadająca na jedną akcję wynosi 20 złotych. Gdy akcje nie zostały opłacone lub gdy nie wniesiono całości wkładów, zysk nie podlega rozdzieleniu w stosunku do posiadanych akcji, ale w stosunku do dokonanych wpłat na akcje. Całkowita kwota zysku przeznaczona do podziału pomiędzy akcjonariuszy nie może przekraczać zysku za ostatni rok obrotowy, powiększonego o niepodzielone zyski z lat ubiegłych oraz o kwoty przeniesione z utworzonych z zysku kapitałów zapasowego i rezerwowych, które mogą być przeznaczone na wypłatę dywidendy. Kwotę tą należy jeszcze pomniejszyć o niepokryte straty, akcje własne oraz o kwoty, które zgodnie z ustawą lub statutem powinny być przeznaczone z zysku za ostatni rok obrotowy na kapitały zapasowy lub rezerwowe.

Przy dywidendzie ważny jest dzień ustalenia prawa do dywidendy. Zwyczajne walne zgromadzenie może określić dzień dywidendy na inny niż dzień uchwały o podziale zysku. W takiej sytuacji dzień ten nie może być później niż w terminie dwóch miesięcy od dnia powzięcia uchwały o podziale zysku. Jeżeli dana spółka ustaliła prawa do dywidendy, czyli ustaliła listę osób uprawionych do odbioru dywidendy, na dzień pierwszego sierpnia, to jeśli do zakończenia sesji posiadamy akcję tej spółki, to automatycznie możemy się spodziewać wypłaty dywidendy. Ważne tutaj jest aby inwestor posiadał akcje zapisane na koncie Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych. Rozliczanie transakcji na rynku Giełdy Papierów Wartościowych trwa 3 dni robocze, więc aby zachować prawo do dywidendy, należy posiadać akcje na zakończenie dnia, 3 sesje giełdowe wcześniej.

Dla akcjonariusza ważny jest także dzień wypłaty dywidendy. W przypadku spółek publicznych sprawa jest prosta, gdyż zgodnie z art. 348§1 k.s.h. mają one obowiązek ustalić dzień wypłaty dywidendy. W pozostałych przypadkach, gdy termin wypłaty dywidendy nie został wyraźnie ustalony należy się kierować art. 455 k.c., w myśl którego dłużnik (spółka) jest zobowiązany dokonać wypłaty niezwłocznie po wezwaniu wierzyciela (akcjonariusza).

Wysokość dywidendy wskazuje plany spółki na najbliższe miesiące oraz plany inwestycyjne. Jeśli zarząd spółki zarekomenduje niższą dywidendę, oznacza to, że większa część zysku pozostanie w spółce. Takie działanie wskazywać może na dalsze inwestycje, a co za tym idzie umocnienie wyników spółki.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Kopciowska

Coach, Trener Biznesu, Rozwoju Osobistego i Motywacji

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »