REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ochrona nazwy spółki

Adrian Prusik
Adrian Prusik
Nazwa spółki podlega ochronie i nie może wprowadzać w błąd.
Nazwa spółki podlega ochronie i nie może wprowadzać w błąd.

REKLAMA

REKLAMA

Oznaczenie przedsiębiorcy podlega ochronie. Można zatem podjąć stosowne kroki w stosunku do podmiotu, który używa bliźniaczej nazwy swojego przedsiębiorstwa.

Nazwa przedsiębiorstwa ma często wymierną korzyść dla przedsiębiorcy. Działając przez wiele lat na lokalnym rynku staje się elementem powszechnej świadomości, niejednokrotnie będąc jednym z elementów przewagi nad konkurencją.

REKLAMA

Nierzadko zdarzają się chętni, którzy chcąc korzystać z tego dorobku, rozpoczynają działalność o podobnej lub też takiej samej nazwie. Problem ten może w poważny sposób zaważyć na działalności pokrzywdzonego przedsiębiorcy, o czym świadczą przykłady z sieci. „Prowadzę wysoko ocenianą piekarnię w małym mieście. Kilka miesięcy temu na jednym z osiedli powstała inna piekarnia, której nazwa jest łudząco podobna do mojej. Nie chcę, by ktoś korzystał z mojego dorobku, zwłaszcza że wedle informacji klientów oferuje produkty o wiele gorszej jakości, co pośrednio uderza także we mnie” pisze jeden z użytkowników naszego forum. Jakie w tej sytuacji roszczenia przysługują poszkodowanemu przedsiębiorcy?

Zobacz serwis: Firma

Ochrona firmy

REKLAMA

Ochrona prawa do firmy została ustalona już w samych przepisach Kodeksu cywilnego. Zgodnie z art. 43(10) tegoż kodeksu przedsiębiorca, którego prawo do firmy zostało zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania, chyba że nie jest ono bezprawne. W razie dokonanego naruszenia może on także żądać usunięcia jego skutków, złożenia oświadczenia lub oświadczeń w odpowiedniej treści i formie, naprawienia na zasadach ogólnych szkody majątkowej lub wydania korzyści uzyskanej przez osobę, która dopuściła się naruszenia

Firma podmiotu gospodarczego, niezależnie od tego, czy chodzi o osobę fizyczną, czy też osobę prawną musi przy tym dostatecznie odróżniać się od innych. Wynika to z art. 43(3) Kodeksu cywilnego. Zgodnie z paragrafem 2 tego przepisu zakazane jest używanie firmy, która może wprowadzać w błąd, w szczególności co do osoby przedsiębiorcy, przedmiotu działalności przedsiębiorcy, miejsca działalności, czy źródeł zaopatrzenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz serwis: Spółki

Czyn nieuczciwej konkurencji

Używanie nazw przedsiębiorstwa, które mogą wprowadzać w błąd stanowi przy tym czyn nieuczciwej konkurencji, co wynika z art. 3 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Zgodnie z art. 5 tej ustawy czynem nieuczciwej konkurencji nie będzie tylko używanie tej samej firmy lub łudząco podobnej, lecz także godła, skrótu literowego lub innego charakterystycznego symbolu wcześniej używanego, zgodnie z prawem, do oznaczenia innego przedsiębiorcy.

Czynem nieuczciwej konkurencji może być zatem używanie takiego samego symbolu graficznego przez innego przedsiębiorcę.

REKLAMA

Czynem nieuczciwej konkurencji może być już samo użycie nazwiska, które wcześniej używane było do podobnego oznaczenia innego przedsiębiorstwa. W takiej sytuacji przedsiębiorca późniejszy powinien podjąć środki mające na celu usunięcie niebezpieczeństwa wprowadzenia w błąd. W takim przypadku sąd na żądanie zainteresowanego może wydać orzeczenie nakazujące późniejszemu przedsiębiorcy m.in. zmianę w oznaczeniu przedsiębiorstw.

Jan Kowalski, prowadzący pod swoim nazwiskiem działalność gospodarczą, może zatem domagać się wystarczającego odróżnienia go od innego Jana Kowalskiego, który również pod swoim nazwiskiem zamierza prowadzić działalność konkurencyjną.

Kiedy działanie innych podmiotów gospodarczych można uznać za nieuczciwą konkurencję, jakie roszczenia przysługują poszkodowanym podmiotom? O tym czytaj w części drugiej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA