| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > ABC spółek > Wnoszenie wkładu z wadami do spółki - zakres temporalny

Wnoszenie wkładu z wadami do spółki - zakres temporalny

Przepisy prawa regulujące prowadzenie działalności gospodarczej z biegiem czasu ulegają istotnym zmianom. Jak rozwiązać problem, gdy taka sytuacja dotyczy wkładu z wadami wniesionego do spółki? Odpowiada ekspert wieszjak.pl.

Sama czynność prawna wniesienia wkładów niepieniężnych do spółki z o. o. lub akcyjnej jest co prawda czynnością jednorazową, chwilową, dokonaną pod rządami konkretnych przepisów. Nie można jednak na tym zakończyć owej czynności, ponieważ jej dokonanie rodzi daleko idące skutki i ma wpływ długofalowy. Wniesienie wkładu wiąże się z objęciem udziałów lub akcji w spółce, co znacząco wpływa na rolę wspólnika, który uzyskuje tym samym pewne uprawnienia np. decydowanie o losach spółki, prawo do dywidendy itp. Tak rozumiane wniesienie wkładów staje się czynnością długofalową, a tym samym czynnością, której skutki trwają nadal pod rządami nowych przepisów. Jeżeli więc skutkiem wniesienia wkładu będzie ujawnienie jego wady, a stanie to już pod rządami nowej ustawy, stosowanie nowych przepisów okazuje się być jak najbardziej zasadne. Przepis jednoznacznie traktuje, że do stosunków prawnych w zakresie spółek handlowych istniejących w dniu wejścia w życie ustawy stosuje się jej przepisy, a ujawnienie wady jest właśnie skutkiem stosunku prawnego.

Oprócz tego, skoro sam przepis wskazuje czy mają być stosowane przepisy dotychczasowe, czy przepisy ustawy. Przepis ten jest zaworem bezpieczeństwa w razie konfliktu, czy stosować regulacje dotychczasowe, czy nowe.

W tym samym tonie wypowiedział się Sąd Najwyższy – Izba Cywilna. W uchwale z dnia 29 października 2009 r. (sygnatura III CZP 61/2009) stwierdza on, że spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, do której przed dniem wejścia w życie ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. 2000 r. Nr 94 poz. 1037 ze zm.), wspólnik wniósł wkład niepieniężny mający wady prawne, korzysta z ochrony przewidzianej w art. 14 § 2 w związku z art. 612 tej ustawy, zaś bieg dziesięcioletniego terminu przedawnienia roszczenia, o którym mowa w art. 14 § 2 Kodeksu spółek handlowych, rozpoczyna się od dnia wniesienia do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wkładu niepieniężnego na pokrycie udziałów w kapitale zakładowym tej spółki. Skoro więc sam Sąd Najwyższy uznaje, że w razie wniesienia wkładu mającego wady jeszcze pod rządami starej ustawy, do ochrony spółki należy stosować przepisy nowe, wydaje się, że nie powinno być w tej kwestii wątpliwości. Należy przy tym zaznaczyć, że przez analogię ta sama zasada odnosi się do spółki akcyjnej.

Polecamy: Spółka z o.o. w organizacji - porada

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Enadis

Oprogramowanie dla biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »