| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > ABC spółek > Dlaczego akcjonariuszom zależy na jak najwyższej wartości akcji?

Dlaczego akcjonariuszom zależy na jak najwyższej wartości akcji?

Można wymienić co najmniej cztery powody, dla których jesteśmy świadkami przewartościowania w strukturze celów przedsiębiorstw w kierunku zwiększania wartości akcji.

Po trzecie, rozwój technologii informatycznych oraz telekomunikacyjnych. Dzięki nowoczesnym technologiom informatycznym oraz telekomunikacyjnym pieniądze mogą być dzisiaj transferowane do różnych zakątków świata w ciągu kilku sekund. To samo dotyczy informacji dostępnych inwestorom. Dysponują oni nie tylko szybkimi sieciami informacyjnymi, ale także specjalistycznym oprogramowaniem, które uwolniło ich od skomplikowanych obliczeń i pozwoliło skoncentrować się na analizie jakości strategicznego myślenia i zarządzania w poszczególnych spółkach. Na użytek inwestorów pracują specjalistyczne bazy danych. Firmy takie jak Reuters czy Bloomberg dostarczają w systemie on-line wiadomości oraz informacji rynkowych z całego świata. W związku z tym spółki, które prowadzą „otwartą” politykę informacyjną i utrzymują stałe kontakty z inwestorami, przyciągają kapitał szybciej niż te, które zazdrośnie strzegą swych tajemnic.

Polecamy serwis Manager

Po czwarte, niebezpieczeństwo wrogiego przejęcia. Firmy zarządzane nieefektywnie z punktu widzenia wartości dla akcjonariuszy mają relatywnie niską wycenę rynkową i w tej sytuacji stają się atrakcyjnym celem przejęcia dla lepiej zarządzanych konkurentów z sektora lub inwestorów finansowych np. poprzez tzw. wykup lewarowany lub wykup menedżerski. Zjawisko wrogich przejęć rozpowszechnione już od wielu lat w krajach o rozwiniętych rynkach kapitałowych takich jak USA oraz Wielka Brytania, a ostatnio dociera również do gospodarek bardziej etatystycznych ale stopniowo liberalizujących się (Francja, Niemcy, Włochy). W tej sytuacji umiejętność obrony spółki przed „najeźdźcami” staje się jednym z ważniejszych kryteriów oceny managementu w rozwiniętej gospodarce rynkowej.

Najskuteczniejszą formą reakcji na to wyzwanie jest – jak wykazuje doświadczenie wielu spółek – tworzenie strategii oraz systemów zarządzania nakierowanych na tworzenie wartości dodanej dla akcjonariuszy.

Fragment pochodzi z książki „Ład korporacyjny” Jana Jeżaka (Wydawnictwo C.H. Beck, 2010). Wykorzystanie za wiedzą Wydawcy.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anita Pardej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »