| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > ABC spółek > Co warto wiedzieć o spółce kapitałowej w organizacji

Co warto wiedzieć o spółce kapitałowej w organizacji

Spółka kapitałowa w organizacji powstaje z chwilą zawarcia umowy spółki (w przypadku spółki z o.o.) lub z chwilą objęcia wszystkich akcji (tzw. zawiązania spółki akcyjnej). Byt prawny spółki w organizacji kończy wpis do rejestru.

Wobec spółki, odpowiedzialność osób, które działały w jej imieniu przez jej zarejestrowaniem, ustaje z chwilą zatwierdzenia ich czynności przez zgromadzenie wspólników. Zwolnienie wspólnika z odpowiedzialności wobec spółki nie oznacza jednak zwolnienia go z odpowiedzialności względem wierzycieli, przepisy kodeksu stanowią jednak wyraźną barierę dla przerzucania odpowiedzialności wspólnika na spółkę.

Reprezentacja spółek w organizacji

Ustawodawca wprowadza szczególne zasady reprezentacji spółek w organizacji: w przypadku spółki z o.o. spółkę reprezentuje zarząd (jeśli zarząd został już ustanowiony) albo pełnomocnik powołany uchwałą wspólników. Spółka akcyjna do chwili ustanowienia zarządu jest reprezentowana przez wszystkich założycieli działających łącznie albo przez pełnomocnika ustanowionego jednomyślną uchwałą założycieli. Jakiekolwiek rozporządzenie (sprzedaż, zastawienie) udziałem lub akcją spółki, dokonane przez wpisem spółki kapitałowej do KRS, jest nieważne.

Przekształcenie w spółkę kapitałową

Spółka kapitałowa w organizacji przekształca się w spółkę kapitałową posiadającą osobowość prawną z chwilą wpisu do rejestru. Szczególnym przykładem ustania spółki z o.o. w organizacji jest przypadek, gdy spółka nie zostanie zgłoszona do KRS w terminie 6 miesięcy od dnia zawarcia umowy spółki lub uprawomocnienia się postanowienia sądu rejestracyjnego o odmowie jej rejestracji. W takim przypadku spółka ta ulega z mocy prawa rozwiązaniu.

Z chwilą wpisu do KRS spółka z o.o. lub spółka akcyjna staje się podmiotem praw i obowiązków spółki kapitałowej w organizacji. Oznacza to, że zarejestrowana spółka staje się stroną wszystkich umów zawartych z kontrahentami przez spółkę w organizacji.

Wpisanej do rejestru spółce z o.o. będą również przysługiwać wszystkie ulgi i zwolnienia, jakie uzyskała spółka w organizacji. Z drugiej strony, na spółce z o.o. będzie spoczywał obowiązek uregulowania wszelkich zobowiązań, które zaciągnęła spółka w organizacji.

Polecamy: serwis ABC spółek

Czytaj także

Autorzy:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Spółka kapitałowa w organizacji  stanowi „wstęp” do „właściwej” spółki z o.o., zatem czynności dokonywane przez wspólników w tym stadium istnienia spółki, rzutują na jej dalszą działalność.
Spółka kapitałowa w organizacji stanowi „wstęp” do „właściwej” spółki z o.o., zatem czynności dokonywane przez wspólników w tym stadium istnienia spółki, rzutują na jej dalszą działalność.

Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Szukampracy.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »