| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > ABC spółek > Czy akcjonariusz będący przedsiębiorcą, ma inne obowiązki na walnym zgromadzeniu?

Czy akcjonariusz będący przedsiębiorcą, ma inne obowiązki na walnym zgromadzeniu?

Ogół praw przysługujących akcjonariuszom spółki zawartych w ksh (art. 393-429) można podzielić na: prawa majątkowe (udziałowe) oraz na uprawnienia organizacyjne (prawa korporacyjne). Zgodnie z zasadą równego traktowania akcjonariuszy, wyrażoną w Kodeksie spółek handlowych, każdy akcjonariusz, bez względu na jego status (osoba fizyczna, osoba prawna, czy inna spółka prawa handlowego) ma takie same uprawnienia w spółce akcyjnej.

Zasadniczo istnieją dwa uprawnienia. Jeżeli akcjonariusz posiada minimum 5% głosów w kapitale zakładowym spółki akcyjnej, może wnieść o zwołanie walnego zgromadzenia. Jeżeli ma więcej niż 5 % , posiada uprawnienie związane z wyższym poziomem kapitału. Akcjonariusz mający 20% głosów może wystąpić na WZ o szczególny tryb wyboru rady nadzorczej, który zapewnia akcjonariuszom mniejszościowym wybór rady nadzorczej w drodze głosowania oddzielnymi grupami.

Polecamy serwis Przedsiębiorca w sądzie

Prawo do informacji dotyczy wszelkich spraw spółki, (art. 428 i art. 429 kodeksu spółek handlowych) ale zarząd może się powołać na okoliczności związane z naruszeniem interesu spółki, by odmówić udzielenia takiej informacji. Istnieje jeszcze jedna okoliczność, która uprawnia zarząd do odmowy - zagrożenie zarządu odpowiedzialnością karną lub cywilną. Jednak nie jest to automatyczne i nie ma sankcji, która zmuszałaby zarząd do udzielenia takiej informacji.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych

Tomasz Błotnicki

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Istnieją pewne prawa, które akcjonariusz może realizować poza walnym zgromadzeniem, np. częściowe prawo do informacji, czy prawo do zaskarżania uchwał.
Istnieją pewne prawa, które akcjonariusz może realizować poza walnym zgromadzeniem, np. częściowe prawo do informacji, czy prawo do zaskarżania uchwał.

Samochód w firmie59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kirill Bigai

Współzałożyciel i dyrektor generalny platformy Preply dla poszukiwania korepetytorów online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »