| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > ABC spółek > Prokura jako szczególny rodzaj pełnomocnictwa w spółce handlowej

Prokura jako szczególny rodzaj pełnomocnictwa w spółce handlowej

Prokura to szczególny rodzaj pełnomocnictwa, które może udzielić jedynie przedsiębiorca wpisany do rejestru przedsiębiorców, czyli popularnego KRS. Zakres prokury jest bardzo ściśle określony, dotyczy ona jedynie prowadzenia spraw związanych z przedsiębiorstwem spółki, jeżeli osoba fizyczna udziela prokury to musi być ona związana z prowadzoną działalnością i nie dotyczyć niczego poza nią.

Istnieje również prokura łączna – w takim przypadku podejmując uchwałę o udzieleniu prokury należy jednoznacznie zaznaczyć czy ten prokurent może działać samodzielnie czy też musi działać z innym przedstawicielem ustawowym, z innym prokurentem (np. jednym czy dwoma).

Jeżeli może działać samodzielnie to prokura udzielona jest dla samodzielnego działania, czyli wówczas prokurent może wszystkie czynności podejmować samodzielnie bez udziału osób trzecich. Zasadą jest że prokurę udziela się w sposób łączny tzn. że prokurent może działać z innym prokurentem bądź członkiem zarządu.

Co to jest prokura oddziałowa

Wprowadzono również tz pojęcie prokury oddziałowew.j, tzn. na podstawie uchwały wspólnik jest uprawniony do załatwiania wszystkich spraw związanych z oddziałem danej spółki.
Odwołać prokurę można w każdej chwili, bez podawania jakiegokolwiek uzasadnienia i może to zrobić każdy wspólnik prowadzący sprawy spółki. Również prokurent może samodzielnie zrezygnować z prokury, ale podobnie jak pełnomocnik procesowy powinien wykonać wszystkie czynności nie cierpiące zwłoki. W razie rezygnacji prokurent przestaje być prokurentem – z chwilą dojścia jego oświadczenia do członka zarządu bądź innej osoby uprawnionej do reprezentacji – czyli np. innego prokurenta – lub wszystkich osób uprawnionych do reprezentacji spółki.
W spółkach kapitałowych, oświadczenie składa się członkowi zarządu spółki i nie ma tutaj znaczenia, który to członek zarządu, ponieważ oświadczenia może przyjmować każdy jego członek. W spółkach osobowych natomiast musi być złożone do wiadomości wszystkich osób prowadzących sprawy spółki.

Polecamy serwis Umowy - pełnomocnictwo

Kiedy prokura wygasa

Oprócz odwołania prokury mamy jeszcze pojecie wygaśnięcia prokury.
Prokura wygasa wskutek:

  • wykreślenia z rejestru (bez przeprowadzania likwidacji),
  • ogłoszenia upadłości,
  • otwarcia likwidacji, 
  • śmierci prokurenta, zaś śmierć mocodawcy ani utrata przez niego zdolności do czynności prawnych nie powoduje wygaśnięcia prokury, ona trwa dalej.

Autorka artykułu jest prawnikiem, specjalistą w zakresie prawa prasowego, gospodarczego, autorskiego oraz własności przemysłowej - kancelaria@mbrzozowska.pl, www.mbrzozowska.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kacper Sołoniewicz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »