| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Wpływ upadłości spółki osobowej na subsydiarną odpowiedzialność jej wspólników

Wpływ upadłości spółki osobowej na subsydiarną odpowiedzialność jej wspólników

Ogłoszenie upadłości spółki osobowej nie pociąga za sobą ogłoszenia upadłości jej wspólników. Na gruncie prawa upadłościowego i naprawczego postępowanie wszczynane jest wyłącznie na wniosek uprawnionych podmiotów (art. 20 ust. 1 i 2 p.u.n.), brak aktualnie konstrukcji upadłości z mocy prawa.

Należy w tym miejscu zasygnalizować, iż akcesoryjność odpowiedzialności wspólnika spółki osobowej nie jest ograniczona zasadą analogiczną do art. 879 §2 k.c. - czynność prawna dokonana przez dłużnika z wierzycielem nie może zwiększyć zobowiązania poręczyciela. W przypadku poręczenia, złożone zostało oświadczenie woli poręczyciela w określonej dacie i w określonym stanie zadłużenia dłużnika głównego. W przypadku wspólników spółek osobowych brak jest takiego oświadczenia woli. Odpowiedzialność ma swoje źródło w ustawie i pozostaje konsekwencją odpowiedzialności jednostki organizacyjnej. W efekcie, odpowiedzialność wspólników za zmniejszoną sumę zadłużenia spółki także nie ulega petryfikacji. W sytuacji uchylenia układu, gdy upadła spółka osobowa nie wykonuje jego postanowień, bądź gdy niewykonanie układu jest oczywiste (art. 302 ust. 1 p.u.n.), sąd jednocześnie zmienia dotychczasowe postanowienie o ogłoszeniu upadłości z możliwością zawarcia układu na postanowienie o ogłoszeniu upadłości obejmującej likwidację majątku upadłego.

Od chwili uprawomocnienia się wskazanego postanowienia, wierzyciele dochodzą swych roszczeń od upadłego w ich pierwotnej wysokości (art. 305 ust. 1 p.u.n.). Z datą uprawomocnienia się postanowienia o uchyleniu układu zostaje przywrócona pierwotna wysokość zadłużenia spółki (z uwzględnieniem kwot wpłaconych na podstawie układu), a tym samym odpowiedzialność wspólników rozciąga się na zobowiązania spółki w ich odnowionej wysokości. Po raz kolejny należy podkreślić, iż reguły odpowiedzialności wspólników nie ulegają tu żadnej zmianie - wspólnicy są odpowiedzialni do wysokości aktualnego zadłużenia spółki. Nie jest więc tak, iż „brak jest podstawy prawnej, z której można by wywieść tezę, że w takim przypadku odżywa również odpowiedzialność wspólnika jawnego”33. Charakter, zasady i kształt odpowiedzialności wspólnika nie ulegają zmianie w toku całego postępowania upadłościowego spółki, a restytucja zakresu odpowiedzialności wspólnika do wysokości powiększonych zobowiązań spółki znajduje swoje uzasadnienie w zasadzie akcesoryjności.

R. Adamus wskazał34 ponadto na szereg argumentów natury logicznej przemawiających przeciwko tezie o skutku częściowego umorzenia zadłużenia w układzie spółki dla zakresu odpowiedzialności wspólników. Warto odnieść się przynajmniej do niektórych z nich, mimo iż prezentowana koncepcja zakłada jedynie pośredni wpływ układu spółki na odpowiedzialność jej wspólników na podstawie ogólnych zasad odpowiedzialności subsydiarnej, a więc pozostaje w zgodzie z art. 291 p.u.n.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Smart MBC

ekspert z zakresu HR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK