| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Upadłość wspólnika spółki cywilnej

Upadłość wspólnika spółki cywilnej

Ostatnio dużo słyszy się o pomysłach uchwalenia upadłości konsumenckiej, która ma ochronić nadmiernie zadłużone osoby. Kryzys na rynkach walutowych i niezbyt dobre perspektywy gospodarcze powodują jednak, że nie tylko konsumenci, ale przede wszystkim przedsiębiorcy obawiają się o swą płynność finansową.

Tabela 2. Zgłoszenie upadłości

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Jak już wspomniano, z dniem ogłoszenia upadłości majątek upadłego wspólnika staje się masą upadłości, która służy zaspokojeniu wierzycieli (w jej skład wchodzi majątek należący do upadłego w dniu upadłości oraz nabyty w toku postępowania). Nieważne są postanowienia umowy zastrzegające na wypadek upadłości zmianę lub rozwiązanie stosunku prawnego, którego stroną jest upadły. Po ogłoszeniu upadłości zmiana lub wygaśnięcie stosunku prawnego, którego stroną jest upadły, są możliwe tylko według przepisów prawa upadłościowego, a czynność dokonana z naruszeniem ustawy jest bezskuteczna wobec masy upadłości, nawet jeżeli umowa stron przewiduje inny skutek. Bezskuteczność ta oznacza, że dana czynność prawna jest traktowana względem masy upadłości. W tej sytuacji zatem na czoło wysuwa się interes wierzycieli, a upadły wspólnik i jego majątek pełnią wyłącznie rolę służebną mającą zagwarantować jak najpełniejsze zadośćuczynienie ich roszczeniom.

Z kolei po ogłoszeniu upadłości z możliwością zawarcia układu, upadły ani zarządca nie mogą spełniać świadczeń, które z mocy ustawy są objęte układem. Za zgodą sędziego-komisarza mogą być spełniane świadczenia wynikające z zobowiązań powstałych po dniu upadłości oraz tych wcześniejszych zobowiązań, które są objęte układem za zgodą wierzycieli, jeżeli jest to niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej lub podniesienia efektywności przedsiębiorstwa upadłego wspólnika. W czasie trwania postępowania (aż do umorzenia, zawarcia układu albo zmiany postanowienia o ogłoszeniu upadłości z możliwością zawarcia układu na postanowienie „likwidacyjne”), wierzyciel, bez zgody rady wierzycieli, nie może wypowiedzieć najmu lub dzierżawy lokalu lub nieruchomości, w których prowadzone jest przedsiębiorstwo upadłego (dotyczy to także leasingu, ubezpieczeń majątkowych, rachunku bankowego, poręczeń i gwarancji bankowych, akredytyw, jak również umów obejmujących licencje udzielone upadłemu).

W przypadku upadłości likwidacyjnej zobowiązania pieniężne upadłego wspólnika, których termin płatności świadczenia jeszcze nie nastąpił, stają się wymagalne z dniem ogłoszenia upadłości. Zobowiązania majątkowe niepieniężne zmieniają się z tym dniem na zobowiązania pieniężne i stają się płatne, chociażby termin ich wykonania jeszcze nie nastąpił. Roszczenie wynikające z umowy zawartej w wyniku przyjęcia oferty złożonej przez upadłego może być przez wierzyciela dochodzone w postępowaniu upadłościowym tylko wtedy, gdy oświadczenie o przyjęciu oferty zostało złożone upadłemu przed dniem ogłoszenia upadłości. Zawarte przez upadłego umowy zlecenia lub komisu, w których był on dającym zlecenie lub komitentem, a także umowy o zarządzanie papierami wartościowymi upadłego wygasają. Podobnie wygasa umowa agencyjna.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Piskorski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK