| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Nowe przepisy unijne o spółkach akcyjnych

Nowe przepisy unijne o spółkach akcyjnych

Co ma się od przyszłego roku zmienić w przepisach kodeksu spółek handlowych regulujących uczestnictwo akcjonariuszy w walnych zgromadzeniach, zasady udzielania pełnomocnictw do głosowania oraz prawa drobnych akcjonariuszy i rady nadzorczej?

Struktura głosowania na walnym zgromadzeniu spółki Aras S.A będzie się kształtować następująco:

Akcjonariusze reprezentujący 24 proc. kapitału obecni byli osobiście na walnym zgromadzeniu w siedzibie spółki, akcjonariusze reprezentujący łącznie 35 proc. kapitału zakładowego biorą udział w walnym zgromadzeniu w formie telekonferencji - są obecni na walnym zgromadzeniu,

Głosy korespondencyjne akcjonariuszy reprezentujących 7 proc. kapitału, zostaną uznane jako głosy oddane podczas walnego zgromadzenia (głosy korespondencyjne, które dotarły do spółki przed 12.30).

Głosy korespondencyjne akcjonariuszy reprezentujących 3 proc. kapitału zakładowego, których głosy korespondencyjne dotarły po 12.30, nie zostaną uwzględnione ani do obliczenia kworum, ani do wyniku głosowania.

Z uwagi na braki formalne formularza do głosowania głos akcjonariusza, który wysłał formularz w trakcie awarii na stronie internetowej spółki, będzie nieważny. Spółka będzie mieć obowiązek naprawienia szkody wobec tego akcjonariusza.

Akcjonariusz, który głosował korespondencyjnie i którego głos dotarł do spółki przed 12.30, a następnie w trakcie telekonferencji zmienił zdanie co do oddanego głosu, nie będzie miał możliwości zmiany głosu. Zmiana byłaby możliwa, jeżeli dotarłaby korespondencyjnie do spółki przed 12.30. Do ostatecznego wyniku głosowania zostanie uwzględniony pierwotnie oddany (korespondencyjnie) głos tego akcjonariusza.

Projekt znosi prawie wszystkie dotychczasowe regulacje ograniczające możliwości udzielenia pełnomocnictwa do głosowania na walnym zgromadzeniu. Ograniczanie prawa ustanawiania pełnomocnika na walnym zgromadzeniu oraz liczby pełnomocników ma być wyraźnie zakazane. Nowe przepisy zastrzegają w szczególności, że statut spółki nie może wprowadzać żadnych dodatkowych ograniczeń dotyczących formy udzielania pełnomocnictwa.

Przede wszystkim w spółkach publicznych zostanie zniesiony zakaz, zgodnie z którym pełnomocnikami akcjonariusza na walnym zgromadzeniu nie mogą być członkowie organów spółki oraz jej pracownicy. W przyszłości, jeżeli pełnomocnikiem akcjonariusza będzie członek rady nadzorczej, likwidator, pracownik, członek organów spółki lub spółdzielni zależnej lub jej pracownik, pełnomocnictwo będzie mogło upoważniać do reprezentacji tylko na jednym walnym zgromadzeniu. Taki pełnomocnik w odróżnieniu od każdego innego pełnomocnika nie będzie miał możliwości udzielenia dalszego pełnomocnictwa. Ponadto pełnomocnik ten będzie miał obowiązek ujawnić swojemu mocodawcy okoliczności wskazujące na istnienie lub możliwość istnienia konfliktu interesów. W celu wykluczenia wystąpienia konfliktu interesów akcjonariusz będzie udzielał pełnomocnikowi szczegółowych instrukcji odnośnie do każdej uchwały będącej przedmiotem obrad walnego zgromadzenia. W przypadku oddania przez pełnomocnika głosu wbrew instrukcjom akcjonariusza lub bez instrukcji, głos będzie nieważny.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Monika Wolska-Bryńska

Radca prawny w Departamencie Kontroli Podatkowych w Kancelarii Prawno-Podatkowej Mariański Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK