| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Nowe przepisy unijne o spółkach akcyjnych

Nowe przepisy unijne o spółkach akcyjnych

Co ma się od przyszłego roku zmienić w przepisach kodeksu spółek handlowych regulujących uczestnictwo akcjonariuszy w walnych zgromadzeniach, zasady udzielania pełnomocnictw do głosowania oraz prawa drobnych akcjonariuszy i rady nadzorczej?

Akcjonariusz, który korespondencyjnie oddał głos oraz zgłosił sprzeciw, będzie miał prawo zaskarżenia uchwały. Dlatego w ciągu tygodnia od zakończenia walnego zgromadzenia spółka publiczna będzie musiała ujawnić na swojej stronie internetowej wyniki głosowania, które będą musiały być dostępne aż do upływu terminu do zaskarżenia uchwały walnego zgromadzenia.

Wprowadzenie możliwości zdalnego głosowania w spółkach akcyjnych zapewni większą frekwencję na walnych zgromadzeniach. Nowe sposoby głosowania pozwolą zaoszczędzić koszty związane z osobistym stawieniem się na walnym zgromadzeniu, co będzie miało najistotniejsze znaczenie w spółkach transgranicznych.

Należy jednak pamiętać, iż umożliwienie uczestnictwa w walnym zgromadzeniu za pośrednictwem środków elektronicznych nie będzie oznaczać, iż spółka będzie zwolniona z zorganizowania zgromadzenia, w którym faktycznie będzie przebywał co najmniej notariusz oraz przewodniczący walnego zgromadzenia. Nowe przepisy nie wprowadzają zatem możliwości organizowania „wirtualnych zgromadzeń”.

Na etapie liczenia głosów głosy oddane korespondencyjnie zostaną ostatecznie ujawnione, przy wyborze zatem zdalnego sposobu głosowania nie będzie możliwości oddania tajnego głosu. Jednak nowe przepisy nie wprowadzają zakazu głosowania korespondencyjnego w sprawach, w których kodeks wymaga tajnego głosowania. Jeżeli statut spółki będzie dopuszczał głosowanie korespondencyjne w sprawach, w których zgodnie z ustawą powinno odbyć się głosowanie tajne (np. wybory), uchylenie tajności nie będzie wpływać na ważność uchwał. Ustawodawca wyszedł z założenia, że akcjonariusz, który zagłosował korespondencyjnie, wyraził zgodę na rezygnację z tajnego trybu głosowania. Oznacza to, że akcjonariusz ten nie będzie miał później możliwości skarżenia uchwały z powodu odstąpienia od głosowania tajnego.

Przykład

Obrady nadzwyczajnego walnego zgromadzenia sp. Aras S.A. (spółka giełdowa) odbywają się w siedzibie spółki w Katowicach. Na walnym zgromadzeniu fizycznie obecni są notariusz, członkowie zarządu oraz część akcjonariuszy (reprezentująca 24 proc. kapitału zakładowego). Głosowanie zarządzono o godz. 12.30. Zgodnie ze statutem spółki oraz regulaminem walnego zgromadzenia obrady są transmitowane w formie telekonferencji z użyciem kamer internetowych. Akcjonariusze reprezentujący 10 proc. kapitału zakładowego oddali swoje głosy korespondencyjnie, wypełniając formularz znajdujący się na stronie internetowej spółki i przesyłając go na adres elektroniczny spółki. Jedynie część głosów korespondencyjnych (reprezentujących 7 proc. kapitału) dotarło do spółki przed 12.30. Pozostałe głosy korespondencyjne dotarły po 12.30. W ostatnim dniu przed dniem walnego zgromadzenia jeden z akcjonariuszy (reprezentujący 2 proc. kapitału zakładowego) wypełnił formularz do głosowania znajdujący się na stronie internetowej i wysłał go na podany adres elektroniczny spółki. W tym dniu przez okres 2 godzin wystąpiła na stronie usterka techniczna, wskutek której niektóre elementy formularzy, na których miały być oddane korespondencyjne głosy, nie były dostępne. Akcjonariusze reprezentujący łącznie 35 proc. kapitału zakładowego biorą udział w walnym zgromadzeniu w formie telekonferencji. Akcjonariusze ci wypowiadają się, zadają pytania i głosują za pośrednictwem komunikatora internetowego, uczestnicząc bezpośrednio w walnym zgromadzeniu. Jeden z akcjonariuszy, reprezentujący 1 proc. kapitału zakładowego, który oddał głos korespondencyjnie przed 12.30, śledził za pomocą kamer internetowych obrady walnego zgromadzenia. Podczas obrad zgłosił zmianę oddanego wcześniej korespondencyjnie głosu.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie Konsumentów Polskich

Stowarzyszenie zajmuje się ochroną praw konsumentów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK