| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Upoważnienie zarządu do podwyższenia kapitału zakładowego

Upoważnienie zarządu do podwyższenia kapitału zakładowego

Przedmiotem artykułu jest analiza wybranych zagadnień związanych z upoważnieniem zarządu do podwyższenia kapitału zakładowego w granicach kapitału docelowego1. Kapitał docelowy, jak pokazały liczne przykłady praktyczne, stanowi przydatny instrument uelastycznienia sposobu pozyskiwania przez spółkę nowych wkładów na kapitał, zarówno ze względu na skrócenie czasu ich pozyskania, ograniczenie kosztów, jak i uodpornienie procesu podwyższenia na ewentualne zaskarżenie decyzji o podwyższeniu przez akcjonariusza.

Należy zgodzić się z poglądami wskazującymi, że określenie wysokości, o którą zarząd może podwyższyć kapitał zakładowy, mianem kapitału docelowego jest mylące. Nie jest to bowiem w żadnej mierze kwota docelowa, w szczególności nie jest to kwota docelowa kapitału zakładowego28.

Oprócz limitu wysokości podwyższenia oraz maksymalnego terminu upoważnienia k.s.h. przewiduje także dalsze ograniczenia upoważnienia. Po pierwsze - zgodnie z art. 444 § 4 k.s.h. - zarząd może wydać akcje tylko w zamian za wkłady pieniężne, chyba że upoważnienie do podwyższenia kapitału zakładowego przewiduje możliwość objęcia akcji za wkłady niepieniężne.

Po drugie - zgodnie z art. 444 § 5 k.s.h. - upoważnienie zarządu nie może obejmować uprawnienia do podwyższenia kapitału ze środków własnych spółki. Ponieważ podwyższenie kapitału zakładowego ze środków spółki nie wiąże się z pozyskaniem przez spółkę nowych wkładów, tym samym może ono według ustawodawcy przebiegać zawsze w tradycyjnej, wolniejszej procedurze obejmującej uchwałę walnego zgromadzenia o podwyższeniu. Wprawdzie podwyższenie kapitału zakładowego ze środków spółki nie pociąga za sobą ryzyka rozwodnienia akcjonariuszy, ale oznacza ono wykorzystanie zysku, który w innym przypadku mógłby zostać użyty na wypłaty na rzecz akcjonariuszy. Stąd ustawodawca wyłącza możliwość podjęcia przez zarząd decyzji o takim podwyższeniu kapitału zakładowego. Wydaje się to być niepotrzebnym ograniczeniem swobody akcjonariuszy, którzy tak jak mogą wyposażyć zarząd w kompetencję do decydowania o wypłatach zaliczki na poczet dywidendy, powinni też mieć możliwość upoważnienia zarządu do dystrybucji sumy dywidendowej w drodze emisji akcji gratisowych.

Po trzecie - zgodnie z art. 444 § 6 k.s.h. - zarząd nie może wydawać akcji uprzywilejowanych lub przyznawać uprawnień, o których mowa w art. 354 k.s.h. Chodzi w tym przypadku o minimalizację ryzyka rozwodnienia akcjonariuszy wywołanego podwyższeniem kapitału zakładowego przez zarząd, które przybrałoby większe rozmiary w razie uprzywilejowania nowych akcji lub uprzywilejowania osobistego osób, które je obejmą.

Konieczne jest ustalenie, które postanowienia statutu składają się na upoważnienie zarządu do podwyższenia kapitału. Odróżnienie ich od pozostałych postanowień statutu jest konieczne, ponieważ - po pierwsze, zgodnie z art. 444 § 1 k.s.h. - upoważnienie zarządu do podwyższenia kapitału zakładowego może zostać udzielone na okres nie dłuższy niż trzy lata. Ograniczenie to nie ma zastosowania do innych postanowień statutu. Po drugie - uchwała w sprawie zmiany statutu przewidująca upoważnienie wymaga zachowania wymagań z art. 445 k.s.h., które nie mają zastosowania do pozostałych uchwał w sprawie zmiany statutu.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Kopka

Wiceprezes ds. finansowania rolnictwa i budownictwa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »