| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Upoważnienie zarządu do podwyższenia kapitału zakładowego

Upoważnienie zarządu do podwyższenia kapitału zakładowego

Przedmiotem artykułu jest analiza wybranych zagadnień związanych z upoważnieniem zarządu do podwyższenia kapitału zakładowego w granicach kapitału docelowego1. Kapitał docelowy, jak pokazały liczne przykłady praktyczne, stanowi przydatny instrument uelastycznienia sposobu pozyskiwania przez spółkę nowych wkładów na kapitał, zarówno ze względu na skrócenie czasu ich pozyskania, ograniczenie kosztów, jak i uodpornienie procesu podwyższenia na ewentualne zaskarżenie decyzji o podwyższeniu przez akcjonariusza.

Odnowienie takie może być celowe, nie tylko w przypadku gdy na podstawie poprzedniego upoważnienia zarząd podwyższył już kapitał zakładowy do maksymalnej kwoty wynikającej z upoważnienia, ale także gdy zarząd wyczerpał ten limit jedynie częściowo, a walne zgromadzenie chce, aby zarząd miał możliwość podwyższenia kapitału zakładowego w wyższych granicach lub dłuższym okresie czasowym. Bez wątpienia możliwe jest bowiem udzielenie upoważnienia w granicach maksymalnej kwoty na krótki termin (przykładowo pół roku), a następnie - po dokonaniu przez zarząd podwyższenia kapitału i upływie wskazanego terminu - wielokrotne ponawianie takiego upoważnienia tak, że w okresie trzech lat zarząd w wykonaniu takich upoważnień dokona podwyższeń kapitału zakładowego na kwotę łącznie wielokrotnie przekraczającą trzy czwarte kapitału zakładowego spółki, byle tylko w żadnym momencie zarząd nie był upoważniony do podwyższenia kapitału zakładowego o więcej niż trzy czwarte wysokości kapitału zakładowego z dnia udzielenia ostatniego upoważnienia oraz w okresie dłuższym niż trzy lata od udzielenia ostatniego upoważnienia. Artykuł 444 § 1 oraz 3 k.s.h. nie może więc być czytany w ten sposób, że w okresie dowolnych trzech lat zarząd może dokonać podwyższenia jedynie o trzy czwarte wysokości kapitału zakładowego na dzień udzielenia upoważnienia.

Po trzecie - należy pominąć podwyższenia, o których zarząd zdecydował po dniu wpisania do rejestru ostatniej zmiany statutu przewidującej upoważnienie, jeżeli tylko podwyższenia te stały się już bezskuteczne. Powzięta przez zarząd uchwała o podwyższeniu kapitału zakładowego nie wyczerpuje bowiem upoważnienia, jeżeli nie może już przełożyć się na podwyższenie kapitału zakładowego, np. ze względu na upływ wynikającego z art. 431 § 4 k.s.h. terminu na zgłoszenie podwyższenia do rejestru.

Oznacza to - ujmując sprawę od strony pozytywnej - że upoważnienie jest wyczerpywane jedynie przez podwyższenia kapitału zakładowego, o których zarząd zdecydował po dniu wpisania do rejestru ostatniej zmiany statutu przewidującej upoważnienie, jeżeli zostały one wpisane do rejestru lub ich procedura dalej trwa. Jeżeli zarząd powziął uchwałę o widełkowym podwyższeniu kapitału zakładowego, decydująca jest nie maksymalna kwota podwyższenia wynikająca z widełek, ale kwota zarejestrowanego podwyższenia, a jeżeli procedura tego podwyższenia jeszcze trwa - maksymalna możliwa kwota w świetle, przykładowo, zapisów złożonych w okresie zamkniętej już subskrypcji.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

KSP Legal & Tax Advice

Tworzymy rozwiązania dla biznesu. Zespół Doradztwa Podatkowego. Obsługa prawna.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »