| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Upoważnienie zarządu do podwyższenia kapitału zakładowego

Upoważnienie zarządu do podwyższenia kapitału zakładowego

Przedmiotem artykułu jest analiza wybranych zagadnień związanych z upoważnieniem zarządu do podwyższenia kapitału zakładowego w granicach kapitału docelowego1. Kapitał docelowy, jak pokazały liczne przykłady praktyczne, stanowi przydatny instrument uelastycznienia sposobu pozyskiwania przez spółkę nowych wkładów na kapitał, zarówno ze względu na skrócenie czasu ich pozyskania, ograniczenie kosztów, jak i uodpornienie procesu podwyższenia na ewentualne zaskarżenie decyzji o podwyższeniu przez akcjonariusza.

Ponieważ treścią upoważnienia jest powzięcie przez zarząd uchwały o podwyższeniu kapitału zakładowego, upoważnienie musi być skuteczne w chwili powzięcia przez zarząd takiej uchwały, to jest stosowna zmiana statutu musi zostać do tej chwili wpisana do rejestru. Bez znaczenia jest natomiast okoliczność wygaśnięcia upoważnienia po tej chwili a przed wpisem do rejestru dokonanego przez zarząd podwyższenia kapitału zakładowego17. Przemawia za tym nie tylko wzgląd na uprzednie dokonanie przez zarząd czynności, do której został upoważniony, a więc powzięcie decyzji o podwyższeniu kapitału zakładowego, ale także wykładnia celowościowa, wykluczająca konieczność ścigania się dalszych kroków procedury podwyższenia z upływem okresu upoważnienia. Szczególne kłopoty wynikałyby z opóźnienia w sądowej rejestracji podwyższenia po dokonaniu wszystkich wcześniejszych kroków, w tym wniesieniu wkładów. Proponowana wykładnia nie prowadzi jednocześnie do deprecjacji wskazania okresu upoważnienia, ponieważ również procedura podwyższenia kapitału zakładowego musi zakończyć się w określonym czasie. Nie jest więc możliwe powzięcie przez zarząd uchwały o podwyższeniu niejako na zapas.

Wydłużenie okresu upoważnienia jest możliwe w każdej chwili, przy czym wydłużone upoważnienie nie może obejmować okresu dłuższego niż trzy lata od chwili wpisu zmiany statutu wydłużającej takie upoważnienie.

Nakreślenie maksymalnego okresu upoważnienia wynika z przekonania ustawodawcy, że zaufanie akcjonariuszy do zarządu wynikające z udzielenia upoważnienia jest ograniczone w czasie i powinno podlegać weryfikacji. Dlatego nie jest zasadne przyjęcie, że w statucie można opóźnić początek biegu tego terminu ponad dzień wpisu do rejestru zmiany statutu stanowiącej upoważnienie18. Prowadziłoby to do sytuacji, w której zarząd mógłby korzystać z upoważnienia nawet po bardzo wielu latach od jego udzielenia w zupełnie zmienionych okolicznościach. Należy także zauważyć, że abstrahując od kwestii zaufania akcjonariuszy do zarządu, terminowość upoważnienia pozostaje bez uzasadnienia.

Statut może określać inne zdarzenia, które jeżeli wystąpią przed upływem okresu upoważnienia, spowodują wygaśnięcie upoważnienia19.

Zgodnie z art. 444 § 3 k.s.h., wysokość kapitału docelowego nie może przekraczać trzech czwartych kapitału zakładowego na dzień udzielenia upoważnienia zarządowi. Postanowienie statutu wskazujące wyższą kwotę pociąga za sobą nieważność upoważnienia20. Zakreślenie limitu wysokości podwyższenia przez zarząd, podobnie zresztą jak maksymalnego terminu na jego dokonanie, jest wyrazem ostrożności ustawodawcy w otwieraniu drogi do dysponowania kompetencjami walnego zgromadzenia na rzecz zarządu.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

ASCS-Consulting Biuro Rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »