| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Upoważnienie zarządu do podwyższenia kapitału zakładowego

Upoważnienie zarządu do podwyższenia kapitału zakładowego

Przedmiotem artykułu jest analiza wybranych zagadnień związanych z upoważnieniem zarządu do podwyższenia kapitału zakładowego w granicach kapitału docelowego1. Kapitał docelowy, jak pokazały liczne przykłady praktyczne, stanowi przydatny instrument uelastycznienia sposobu pozyskiwania przez spółkę nowych wkładów na kapitał, zarówno ze względu na skrócenie czasu ich pozyskania, ograniczenie kosztów, jak i uodpornienie procesu podwyższenia na ewentualne zaskarżenie decyzji o podwyższeniu przez akcjonariusza.

Artykuł 445 § 1 zd. 3 wymaga umotywowania uchwały. Uzasadnienie jest elementem treściowym uchwały, ale nie jest elementem zmienionego statutu, a więc nie musi być podane w zawiadomieniach o zwołaniu walnego zgromadzenia8. Celem wymagania uzasadnienia rozwiązania jest wymuszenie na walnym zgromadzeniu analizy celu powzięcia uchwały, która przynosi poważne skutki dla zakresu kompetencji zarządu9. Uzasadnienie pozostaje natomiast bez szczególnego znaczenia w razie zaskarżenia uchwały10, ponieważ spółka może powoływać na obronę uchwały także nowe argumenty, które nie zostały przytoczone w jej uzasadnieniu. Szczególne znaczenie uzasadnienie może mieć natomiast jako dowód zamiaru pokrzywdzenia akcjonariusza, o czym mowa w art. 422 k.s.h., ponieważ w tym przypadku chodzi o nastawienie psychiczne z chwili powzięcia uchwały. Uzasadnieniem może być wzgląd na konkretny interes spółki11, ale także na inne interesy, np. akcjonariuszy12.

Artykuł 445 k.s.h. znajdzie zastosowania także do uchwały w sprawie zmiany statutu rozszerzającej upoważnienie zarządu do podwyższenia kapitału zakładowego, ale już nie do uchwały w sprawie zmiany statutu uchylającej lub zawężającej takie upoważnienie13.

Oczywiście upoważnienie może wynikać również z pierwotnego tekstu statutu14.

Zgodnie z art. 444 § 1 zd. 1 k.s.h., statut może upoważnić zarząd na okres nie dłuższy niż trzy lata. Jeżeli upoważnienie ma dotyczyć krótszego okresu, powinien on zostać wskazany w samym statucie. Ponieważ to statut, a nie uchwała w sprawie zmiany statutu, jest miejscem udzielenia upoważnienia, dla skutecznego nakreślenia krótszego terminu nie wystarczy wskazanie go jedynie w uchwale walnego zgromadzenia, bez wpisywania do dokumentu statutu. Jednocześnie - w razie braku wpisania okresu upoważnienia w dokumencie statutu - postanowienie statutu nie powinno być interpretowane jako udzielające upoważnienia na okres maksymalny, dopuszczony w chwili jego udzielenia przez k.s.h., ale być uznane za sprzeczne z art. 444 § 1 zd. 1 k.s.h., a w konsekwencji nieważne, także w razie sądowej rejestracji takiej treści statutu. Powołany przepis nie stanowi bowiem dookreślenia treści zawartego w statucie upoważnienia, ale zakaz skierowany wobec twórcy statutu15.

Okres trzech lat należy liczyć od wpisu do rejestru zmiany statutu upoważniającej zarząd do podwyższenia kapitału, a więc przy pominięciu okresu od powzięcia uchwały w sprawie zmiany statutu do wpisu tej zmiany do rejestru16. W przepisie mowa jest bowiem o długości trwania upoważnienia, a ono rozpoczyna się dopiero z chwilą wpisu zmiany statutu do rejestru. Jeżeli jednak walne zgromadzenie chce zabezpieczyć się przed przedłużeniem okresu upoważnienia w wyniku późnego zgłoszenia przez zarząd zmiany statutu do rejestru oraz długotrwałości postępowania rejestrowego może ono uniknąć odwoływania się do chwili wpisu zmiany statutu poprzez wskazanie w statucie daty rocznej, z której nadejściem upoważnienie wygaśnie.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Stillwell Polska Sp. z o.o.

Stillwell Polska Sp. z o.o. jest nowoczesną firmą prawniczą zajmującą się obsługą prawną przedsiębiorstw a także sprzedażą gotowych spółek.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »