| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Zaskarżanie uchwał zgromadzenia wspólników

Zaskarżanie uchwał zgromadzenia wspólników

Czy w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością istnieje możliwość zaskarżania uchwał zgromadzenia wspólników? Komu przysługuje takie uprawnienie?

Dla wspólnika obecnego na zgromadzeniu termin do zaskarżenia uchwały biegnie od dnia powzięcia uchwały, ponieważ treść tej uchwały znana jest temu wspólnikowi właśnie od tego dnia. Jeżeli wspólnik był nieobecny - wiadomość o uchwale otrzyma z chwilą, gdy będzie mógł zapoznać się z treścią uchwały. Nie jest zatem otrzymaniem wiadomości o uchwale przyjęcie informacji, że ta uchwała zapadła. Nie jest też otrzymaniem wiadomości o uchwale przyjęcie ustnej informacji o jej treści. Wspólnik powinien mieć udostępnione do wglądu dokumenty spółki i dopiero zapoznanie się z ich treścią może być uznane za spełniające warunek otrzymania wiadomości o uchwale, od którego liczony jest termin jednego miesiąca na wniesienie powództwa.

W przypadku gdy uchwała jest sprzeczna z jakąkolwiek ustawą, istnieje podstawa do wniesienia powództwa ostwierdzenie nieważnościuchwały. Powództwem takim może być przykładowo zaskarżona uchwała odwołująca wspólnika z zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością k.s.h. podjęta w głosowaniu jawnym. Uchwała taka sprzeczna jest bowiem z art. 247 § 2 k.s.h., zgodnie z którym głosowanie nad wnioskiem o odwołanie członków organów spółki musi odbyć się tajnie. Innymi przykładami uchwał sprzecznych z ustawą są uchwały pozbawiające wspólników prawa głosu czy prawa do dywidendy.

Powództwo o stwierdzenie nieważności uchwały musi zostać wniesione w terminie sześciu miesięcy od dnia otrzymania wiadomości o uchwale, jednak nie później niż z upływem trzech lat od dnia powzięcia uchwały. Jeżeli powództwo nie zostało wniesione w wymienionym terminie, istnieje możliwość podniesienia zarzutu nieważności uchwały przez jakąkolwiek osobę, która będzie dotknięta skutkami nieważnej uchwały.

Prawo żądania uchylenia lub unieważnienia uchwały zgromadzenia wspólników przysługuje podmiotom wymienionym w ustawie:

1) zarządowi, radzie nadzorczej, komisji rewizyjnej oraz poszczególnym ich członkom;

2) wspólnikowi, który głosował przeciwko uchwale, a po jej powzięciu żądał zaprotokołowania sprzeciwu;

3) wspólnikowi bezzasadnie niedopuszczonemu do udziału w zgromadzeniu wspólników;

4) wspólnikowi, który nie był obecny na zgromadzeniu, jedynie w przypadku wadliwego zwołania zgromadzenia wspólników lub też powzięcia uchwały w sprawie nieobjętej porządkiem obrad,

5) w przypadku pisemnego głosowania wspólnikowi, którego pominięto przy głosowaniu lub który nie zgodził się na głosowanie pisemne albo też który głosował przeciwko uchwale i po otrzymaniu wiadomości o uchwale w terminie dwóch tygodni zgłosił sprzeciw.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna GHMW – Hulist, Prawdzic Łaszcz – Radcowie Prawni spółka partnerska

Kancelaria świadczy kompleksowe usługi prawne związane z bieżącą obsługą przedsiębiorców (głównie spółek handlowych).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »