| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Czy warto dokonać wykupu własnych akcji

Czy warto dokonać wykupu własnych akcji

Wykup akcji własnych, choć dopuszczony przez prawo tylko w niektórych przypadkach, jest szczególnie efektywnym źródłem przepływu środków finansowych przeznaczonych dla właściciela. Prowadzi jednak do zmniejszenia kapitałów zaangażowanych w firmie. Dlatego środki przeznaczone na wykup akcji muszą być w szczególny sposób kontrolowane.


Można wskazać następujące przesłanki wykupu akcji własnych2:

- W wyniku wykupu poprawia się księgowy obraz spółki. Niekiedy następuje również poprawa realnych wyników ekonomicznych.

- Wykup własnych akcji stanowi sygnał, że nie ma lepszej inwestycji niż w akcje własnej firmy. Świadczy on o optymizmie kierownictwa, o jego przekonaniu, że istnieją korzystne perspektywy rozwojowe. Problemem jest, jak ten komunikat zostanie odebrany na rynku kapitałowym, czy optymizm ten zostanie podzielony. Zwykle uważa się, że zapowiedź wykupu stanowi bardziej wiarygodny sygnał, niż szeroko prowadzona kampania informacyjna. Kierownictwo spółki wysyła informację o nadwyżkach środków pieniężnych będących aktualnie w dyspozycji lub osiągalnych w przyszłości. W krótkim okresie środki te nie mogą być w wystarczająco efektywny sposób zagospodarowane w spółce.

- Zapowiedź wykupu stanowi informację o bieżącym niedowartościowaniu kursów akcji przez rynek kapitałowy, o różnicach między bieżącą wyceną rynkową a wartością fundamentalną. Wykupy akcji własnych, dokonywane na rynku kapitałowym, są różnie odbierane w zależności od stopnia efektywności rynku. Na nie w pełni efektywnym rynku zapowiedzi wykupu akcji często nie prowadzą do wzrostu kursów. Stawia to w uprzywilejowanej pozycji firmę skupującą własne akcje. Stwarza dla niej dogodne warunki do inwestycji we własne akcje. Korzyści te są możliwe do osiągnięcia dopiero w dłuższym okresie.

- Poprzez wykup można dokonać przekształcenia struktury kapitału. W miejsce relatywnie drogiego kapitału własnego wprowadza się tańszy, bo korzystający z osłony podatkowej dług. Niekiedy tylko poprzez wykup strukturę można szybko przekształcić na tę pożądaną z punktu widzenia minimalizacji kosztu kapitału i maksymalizacji wartości całej spółki.

- Wykup akcji zmniejsza liczbę akcjonariuszy i tym samym może ograniczyć skalę potencjalnych konfliktów. Pozwala to łatwiej zrealizować plany restrukturyzacyjne. Umożliwia realizację wielu innych zamierzeń. Pozyskane z wykupów akcje własne przeznaczone dla kierownictwa spółek zmniejszają potencjalne konflikty między właścicielami a kierownictwem. W nowej sytuacji kierownictwo staje się współwłaścicielem spółki.

- Akcje skupuje się na rynku, aby stworzyć system motywacyjny dla kierownictwa firmy i dla pracowników, dając im opcje na akcje. Niekiedy kierownictwu firmy oferuje się opcje na akcje, pochodzące z późniejszych emisji. Prowadzi to do rozwodnienia kapitału spółki. Chcąc temu zapobiec, planuje się wykup akcji własnych. Dotyczy to szczególnie spółek wysokich technologii, np. informatycznych. Do wykupów mogą zachęcać adresowane do kierownictwa systemy motywacyjne nastawione na maksymalizację wyników finansowych przypadających na jedną akcję.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Rogowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK