| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Czy warto dokonać wykupu własnych akcji

Czy warto dokonać wykupu własnych akcji

Wykup akcji własnych, choć dopuszczony przez prawo tylko w niektórych przypadkach, jest szczególnie efektywnym źródłem przepływu środków finansowych przeznaczonych dla właściciela. Prowadzi jednak do zmniejszenia kapitałów zaangażowanych w firmie. Dlatego środki przeznaczone na wykup akcji muszą być w szczególny sposób kontrolowane.


Po wykupie i ewentualnym późniejszym umorzeniu mniejsza liczba akcji reprezentuje relatywnie większy udział w kapitale własnym. Rozważając w spółce możliwość podjęcia decyzji o wykupie własnych akcji, należy wyjaśnić: czy dotychczasowa struktura akcjonariatu jest optymalna, czy sprzyja realizacji interesów poszczególnych grup właścicieli?


Wykup akcji własnych można traktować jako:

- decyzję o wypłacie akcjonariuszom dodatkowych funduszy, które stanowią alternatywę dla dywidend,

- decyzję inwestycyjną o określonej stopie zwrotu,

- decyzję kształtującą strukturę kapitału i strukturę akcjonariatu (właścicielską).


Wykup akcji własnych jest jednocześnie decyzją finansową i inwestycyjną, o znaczących konsekwencjach dla działalności operacyjnej. Jest formą efektywnego wykorzystania nadwyżkowych funduszy, wpływa na strukturę kapitału.


Decyzja o wykupie akcji własnych jest podejmowana, gdy w spółce występuje nadmiar środków pieniężnych, które nie są potrzebne do sfinansowania działalności operacyjnej, lub dostępne są środki pożyczkowe, które mogą zastąpić kapitał własny. Poprzez wykup spółka decyduje się na zmianę struktury finansowania, na większy udział długu i wyższy poziom dźwigni finansowej. Wydatek na wykup własnych akcji można potraktować jako bezpieczniejszą formą inwestycji, jako alternatywę dla innych zamierzeń rozwojowych, np. w formie przejęcia innej jednostki.


Spółki wykupujące akcje w większym stopniu uwzględniają interesy właścicieli. Podejmują oni decyzje w kontekście ich rynkowych sposobności. Przedsięwzięcia inwestycyjne spółki konfrontowane są z alternatywnymi możliwościami inwestycyjnymi akcjonariuszy, pojawiającymi się w otoczeniu.


Powstaje jednak problem długookresowej oceny skutków wypłaconych dywidend, wyboru horyzontu czasowego rachunku efektywności. O polityce dywidend decydują zewnętrzne uwarunkowania rynkowe - charakter związku między sytuacją w spółce a sytuacją makroekonomiczną.


Jedynie w wyjątkowych przypadkach spółki akcyjne mogą nabywać własne akcje1. Przykładowo może to dotyczyć następujących sytuacji:

- nabycia akcji w celu zapobieżenia poważnej szkodzie,

- nabycia w celu umorzenia,

- nabycia akcji, które mają być zaoferowane pracownikom lub osobom, które były zatrudnione w spółce.


W wielu przypadkach trzeba ostrożnie analizować wszelkie konsekwencje wykupu akcji. Niekiedy wykup nie prowadzi do zmniejszenia liczby akcji. Dotyczy to np. sytuacji, gdy są one nabywane w celu zaoferowania ich kierownictwom firm. Dlatego wykup nie poprawia w prosty sposób wskaźników liczonych na jedną akcję. Sam w sobie nie prowadzi do wzrostu spółki.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Krasoń, Home Broker

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK