| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Ograniczenia w dysponowaniu zyskiem w spółkach kapitałowych

Ograniczenia w dysponowaniu zyskiem w spółkach kapitałowych

Zysk stanowi nadwyżkę przychodów nad kosztami w pewnym okresie. Bazą dla ustalenia wyniku finansowego spółki jest rachunek zysków i strat za rok obrotowy. Tak określony zysk zmniejsza się o obciążenia z tytułu podatku dochodowego, a uzyskana wielkość stanowi zysk netto.


O wypłacie zaliczki na poczet dywidendy może zadecydować zarząd, jednak tylko wtedy, gdy ma on do tego upoważnienie wynikające z umowy (statutu) spółki. W spółce akcyjnej wypłata zaliczki wymaga ponadto zgody rady nadzorczej.


Ponieważ mamy do czynienia z zaliczką na poczet dywidendy z bieżącego roku obrotowego, to w momencie wypłaty zaliczki z reguły nie wiadomo, czy znajdzie ona pokrycie na koniec tego roku obrotowego. Niepewność tę można ograniczyć, zawierając w umowie (statucie) spółki postanowienie, że zaliczka może zostać wypłacona np. dopiero po zakończeniu trzeciego kwartału. Niemniej jednak nawet wówczas nie można wykluczyć sytuacji, w której wypłacona zaliczka nie będzie miała pokrycia za ten rok obrotowy, gdyż np. w czwartym kwartale spółka może ponieść znaczne straty.


Wydaje się, że niedopuszczalna jest sytuacja, w której wypłacona zaliczka nie znajduje pokrycia po zakończeniu roku obrotowego (to jest spółka nie ma na koniec roku obrotowego środków na wypłatę, równych co najmniej kwocie uiszczonej zaliczki). Jedni autorzy sądzą, że w takim przypadku wypłacona zaliczka staje się zaliczką na poczet zysków z przyszłych lat obrotowych. Natomiast, zdaniem innych, w takim przypadku zaliczka podlega zwrotowi przez wspólników (akcjonariuszy) - stosownie do przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu lub nienależnym świadczeniu. Zdaniem autora, należy opowiedzieć się za tym ostatnim stanowiskiem. Świadczenie przyszłe w postaci dywidendy, na którą została wypłacona zaliczka - jeżeli zostałoby wypłacone mimo braku środków - stanowiłoby bezprawną wypłatę, w omawianym przypadku odpadła zatem podstawa prawna wypłaty (por. art. 410 § 2 kodeksu cywilnego).


Podstawa prawna:

ustawa z 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz.U. Nr 94, poz. 1037 z późn.zm.).


Adam Ambroziewicz

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

AYMING POLSKA

Konsulting strategiczny i operacyjny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK