| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Żądanie zwołania zgromadzenia wspólników

Żądanie zwołania zgromadzenia wspólników

Mimo że zgromadzenie wspólników spółki z o.o. stanowi forum dla wspólników, zasadniczo tylko zarząd ma prawo zwoływania zgromadzeń.

- wezwanie zarządu (ze wskazaniem daty zgromadzenia i proponowanego porządku obrad),

- dowód doręczenia wezwania zarządowi.


Wniosek podlega opłacie sądowej w kwocie 300 zł.


Należy zwrócić uwagę, że sąd może, ale nie musi, upoważnić żądających do zwołania zgromadzenia. Sąd rozstrzyga, czy upoważnienie jest celowe. Z tego względu należy przekonać go o takiej potrzebie, przedstawiając stanowisko mniejszości.


Złożenie wniosku do sądu nie jest ograniczone żadnym terminem. Należy jednak wystąpić z nim bez uzasadnionej zwłoki, gdyż termin wystąpienia z wnioskiem do sądu może wskazywać na faktyczną potrzebę szybkiego zwołania zgromadzenia.

Przed podjęciem decyzji sąd wezwie zarząd spółki do złożenia oświadczenia w przedmiocie powodów, dla których - pomimo żądania wspólnika - nie zwołano zgromadzenia.


W postępowaniu biorą udział wspólnicy występujący z żądaniem oraz spółka - jako uczestnik postępowania. W przypadku uwzględnienia wniosku żądających, sąd wydaje postanowienie, w którym upoważnia wspólników - wnioskodawców, wszystkich łącznie, do zwołania nadzwyczajnego zgromadzenia, wskazuje porządek obrad tego zgromadzenia oraz wyznacza przewodniczącego zgromadzenia.


Postanowienie zapada wówczas, gdy wnioskodawca wykaże, że - pomimo żądania złożonego zarządowi - zarząd nie zwołał zgromadzenia w ciągu 2 tygodni. Dla uzyskania uprawnienia do zwołania zgromadzenia nie jest istotne, że zgromadzenie faktycznie się nie odbyło.


Przykład

Wspólnik reprezentujący 30 proc. kapitału zakładowego spółki z o.o. zwrócił się do zarządu o zwołanie nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników, z porządkiem obrad obejmującym zmiany w składzie rady nadzorczej. Umowa spółki stanowi, że do zmian w składzie rady nadzorczej wymagana jest obecność wspólników reprezentujących co najmniej 1/2 kapitału. Zarząd zwołał zgromadzenie wspólników, jednak na zgromadzenie stawił się tylko wspólnik--wnioskodawca, co uniemożliwiło podjęcie uchwał.


W tej sytuacji, gdyby wskazany wyżej wspólnik wystąpił do sądu z żądaniem upoważnienia go do zwołania nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników, z porządkiem obrad obejmującym zmiany w składzie rady nadzorczej, nie uzyska takiego upoważnienia, gdyż nie będzie mógł wykazać przesłanek umożliwiających jego udzielenie.


W ramach postępowania sądowego o upoważnienie wspólnika do zwołania zgromadzenia zdarzają się następujące przypadki zachowań zarządu nieprzewidziane przepisami k.s.h.:

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Adwokat Marta Kawecka Właściciel portalu LegalnaBudowa.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK