| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Żądanie zwołania zgromadzenia wspólników

Żądanie zwołania zgromadzenia wspólników

Mimo że zgromadzenie wspólników spółki z o.o. stanowi forum dla wspólników, zasadniczo tylko zarząd ma prawo zwoływania zgromadzeń.


Zastawienie udziałów lub ustanowienie na nich prawa użytkowania nie stanowi przeszkody do wykonywania przez wspólnika uprawnień do żądania zwołania zgromadzenia. Zastawnik lub użytkownik może, w pewnych przypadkach, wykonywać prawo głosu z udziałów. Prawo żądania zwołania zgromadzenia (czy też późniejsze prawo jego zwołania) nie stanowi jednak wykonywania prawa głosu, aczkolwiek umożliwia jego realizację.


Zgodnie z przepisami, zastawnik lub użytkownik nie ma, poza ewentualnym wykonywaniem prawa głosu, żadnych uprawnień korporacyjnych, a zatem nie może zwrócić się do zarządu o zwołanie zgromadzenia ani skorzystać z późniejszych uprawnień zmierzających do realizacji tego żądania. Zajęcie udziałów nie przeszkadza zatem wspólnikowi w realizacji żądania zwołania zgromadzenia.


Wniosek o zwołanie zgromadzenia należy złożyć zarządowi na piśmie. Nie jest wystarczające zgłoszenie przez uprawnione osoby żądania na odbywającym się zgromadzeniu wspólników oraz zaprotokołowanie go przez protokolanta lub notariusza.


W piśmie skierowanym do zarządu należy wskazać co najmniej:

1) osoby składające wniosek - z wykazaniem, że reprezentują odpowiednią wielkość kapitału,

2) porządek obrad, jakiego domagają się osoby wnioskujące o zwołanie zgromadzenia,

3) proponowany termin zgromadzenia.


Pismo z żądaniem należy złożyć najpóźniej na miesiąc przed proponowanym terminem zgromadzenia.


Zarząd ma obowiązek zwołać zgromadzenie w ciągu 2 tygodni od przedstawienia mu żądania w tym zakresie, uwzględniając wszystkie warunki przedstawione w piśmie, w tym datę i porządek obrad.


Zwołanie zgromadzenia jest wykonaniem obowiązków wynikających z art. 238 k.s.h. Zwołanie nie polega więc na podjęciu przez zarząd uchwały o zwołaniu zgromadzenia, ale na przystąpieniu do realizacji tej decyzji, czyli wysłaniu zawiadomień o zgromadzeniu do wspólników.


Jeśli w ciągu 2 tygodni od otrzymania żądania zarząd nie zwoła zgromadzenia, wspólnicy, którzy zgłosili swoje żądanie, mogą domagać się upoważnienia ich do samodzielnego zwołania zgromadzenia. W tym celu powinni oni złożyć do sądu rejestrowego wniosek o upoważnienie ich do zwołania zgromadzenia, wykazując, że na dzień wszczęcia postępowania sądowego są wspólnikami reprezentującymi co najmniej 10 proc. kapitału. We wniosku należy wskazać porządek obrad zgromadzenia.


Do wniosku należy dołączyć dokumenty, z których wynikają dotychczasowe działania wspólników w celu doprowadzenia do zwołania zgromadzenia, takie jak:

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Odszkodowania Campter

Campter Odszkodowania uzyskuje odszkodowania dla osób poszkodowanych w wypadkach oraz na skutek zdarzeń losowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK