REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bariery dla kobiet utrudniające awans

Bariery dla kobiet utrudniające awans
Bariery dla kobiet utrudniające awans
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

70 proc. kobiet musi zmierzyć się w trakcie swojej kariery z barierami utrudniającymi awans zawodowy – wynika z badań Krajowego Rejestru Długów.

Są dobrze wykształcone i osiągnęły sukces, ale aż 70 % z nich musiało zmierzyć się z barierami na swojej drodze zawodowej. Problemy z pogodzeniem obowiązków rodzinnych i zawodowych, stereotypowe postrzeganie roli kobiety w społeczeństwie, a także obawy i lęki przed podjęciem ryzyka – to główne bariery utrudniające kobietom drogę do awansu – wynika z badań, jakie Krajowy Rejestr Długów przeprowadził wśród kobiet stojących na czele współpracujących z nim firm.

REKLAMA

Polecamy: Zwiększenie skuteczności własnego wystąpienia

REKLAMA

W ankiecie udział wzięły prezeski, dyrektorki i kierowniczki, odpowiedzialne za ocenę ryzyka lub windykację w swoich firmach. 66% z nich odpowiedziało w ankiecie, że istnieją przeszkody utrudniające awans przedstawicielkom płci pięknej, a prawie ¾ z nich napotkało je podczas swojej kariery.

Tymi najbardziej uciążliwymi były problemy z pogodzeniem obowiązków rodzinnych i zawodowych, a także stereotypowe postrzeganie roli kobiety w społeczeństwie. Wiele z badanych, zanim objęły aktualne stanowisko, musiało również pokonać własne obawy i lęki przed podjęciem ryzyka.

Z drugiej strony według ponad połowy menedżerek, do których KRD skierowało swoje pytania, uważa że kobiety są dobrymi przełożonymi i przykładają bardzo dużo uwagi do tego, aby udowodnić swoim współpracownikom, że nadają się do pełnienia takiej funkcji. Również lepiej od mężczyzn nawiązują kontakty ze swoimi podwładnymi i wykazują się sporą dozą empatii. Oceniając jakość pracy wykonywanej przez przedstawicielki swojej płci, prawie ¾ badanych wskazało na wysokie zaangażowanie kobiet w pełnione przez siebie obowiązki, a także kompetencje komunikacyjne, którymi niejednokrotnie przewyższają swoich kolegów z pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przeczytaj także: Jak przekazywać wiadomości podczas zebrań, narad?

Pytane o hierarchię wartości aż 67% ankietowanych kobiet odpowiedziało, że najważniejsza jest dla nich rodzina. Na dalszych miejscach znalazły się rozwój osobisty i kariera.

REKLAMA

Ankietowane menedżerki uważają, że kobiety i mężczyźni nie są traktowani równo na rynku pracy. Aż 77% pań, które wypełniły ankietę, odpowiedziało, że mężczyźni zarabiają więcej od kobiet zatrudnionych na takich samych stanowiskach, a 40% z nich wskazało, iż ogólnie przyjęte przekonanie, że mężczyźni są lepszymi menedżerami niż kobiety wpływa na fakt, że mniej kobiet pełni kierownicze stanowiska.

- Przedsiębiorstwa i instytucje współpracujące z Krajowym Rejestrem Długów często reprezentowane są przez kobiety, które osiągnęły sukces zawodowy, o jakim mógłby marzyć niejeden mężczyzna. Rzeczywistość nie jest jednak do końca tak różowa. Pozycja kobiet na rynku pracy jest wciąż zbyt słaba. Dlatego wychodząc naprzeciw oczekiwaniom wielu kobiet, które są zainteresowane założeniem własnej firmy lub aktywnie działają w biznesie, przygotowujemy szereg działań dedykowanych dla pań. Chcemy, aby także nasza firma wniosła swój wkład w rozwój zawodowy kobiet – mówi Jakub Kostecki, wiceprezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów.

Źródło: Krajowy Rejestr Długów

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA