REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kasacja auta a spłata kredytu czy rat leasingowych

Sławomir Buchta
Specjalista ds. leasingu
Kasacja auta a spłata kredytu czy rat leasingowych
Kasacja auta a spłata kredytu czy rat leasingowych

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli pojazd ulega kasacji lub kradzieży, to praktycznie kontynuujesz spłatę kredytu zgodnie z harmonogramem, zgłaszasz szkodę do zakładu ubezpieczeniowego i po otrzymaniu decyzji o kasacji, informujesz bank.

Na podstawie otrzymanych dokumentów (decyzja o kasacji i pismo z banku) wyrejestrowywujesz pojazd i składasz potwierdzenie tego faktu do ubezpieczyciela, który wypłaca odszkodowanie na konto spłaty kredytu. Po wpływie pieniędzy do banku kredyt jest rozliczany – ubezpieczenie przeznaczane jest na pokrycie pozostałego do spłaty kapitału, a reszta zostanie zwrócona. Tzw. „pozostałość” (wrak samochodu) jest Twoją własnością, którą dowolnie możesz rozporządzać.

REKLAMA

Utrata wyleasingowanego samochodu

REKLAMA

Jeżeli pojazd ulega kasacji lub kradzieży, to praktycznie kontynuujesz płatność miesięcznych rat leasingowych, mimo że warunki ogólne nakładają obowiązek natychmiastowej spłaty całego zobowiązania. Informację o poważnej szkodzie lub kradzieży zgłaszasz do firmy leasingowej, która powinna od tego momentu być z Tobą w kontakcie i pomagać w załatwianiu formalności.

Zgłaszasz szkodę do zakładu ubezpieczeniowego i czekasz na informację o decyzji – sama decyzja w formie pisemnej zostanie wysłana do firmy leasingowej. Koniecznie skontaktuj się z Twoim doradcą leasingowym, by omówić losy „pozostałości” (wraku samochodu) i zapoznać się z wariantami rozliczenia umowy. Jakie masz możliwości ? Twoim zobowiązaniem jest suma zdyskontowanych (o stopę wibor, libor lub euribor) pozostałych do zapłaty rat leasingowych razem z wykupem. Całość swojego zobowiązania możesz spłacić, rozliczając tym samym umowę. 

Polecamy: Leasingując samochód płacimy VAT

Jeżeli zdecydujesz się na zamrożenie na jakiś czas środków finansowych i spłatę leasingu, to firma leasingowa da Ci upoważnienie do załatwiania wszystkich spraw u ubezpieczyciela (w tym do odbioru odszkodowania) i w ramach rozliczenia umowy sprzeda „pozostałość” (wrak) za opisane wyżej zobowiązanie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Jeśli odszkodowanie będzie niezbędne do rozliczenia umowy (nie masz pieniędzy na spłacenie umowy), to będziesz musiał kontynuować płatność rat, zadeklarować chęć zatrzymania „pozostałości” (wraku), a po wypłacie odszkodowania (nastąpi to po decyzji i po wyrejestrowaniu pojazdu) uregulować ewentualną resztę z opisanego wyżej zobowiązania - pamiętaj, że ubezpieczyciel wycenia „pozostałość” i wypłaca odszkodowanie pomniejszone o jej wartość.

Może się zdarzyć, że firma leasingowa przejmie „pozostałość” (wrak) - wtedy jest ona sprzedawana jako sprzęt poleasingowy w ramach licytacji, a kwota uzyskana ze sprzedaży razem z wypłaconym przez ubezpieczyciela odszkodowaniem idą na pokrycie zobowiązania wynikającego z rozliczenia umowy. Jeżeli pojawi się nadwyżka to będzie ona Tobie zwrócona.

Jeżeli jednak będzie niedobór musisz być przygotowany, że będziesz zobowiązany go pokryć – sytuacja taka może mieć miejsce gdy kasacja lub kradzież nastąpiła na początku leasingu, który był zawarty na 5 lat, przy niskiej wpłacie i wysokim wykupie.

Polecamy: Zasady prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA