| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Nagana pracownika z wpisem do akt

Nagana pracownika z wpisem do akt

Nagana pracownika jest konsekwencją nieprzestrzegania zasad określonych przez pracodawcę. Udzielenie tego rodzaju kary zależy od kwalifikacji czynu. Nagana jest udzielana z wpisem do akt pracownika.


Odpis zawiadomienia o naganie, które wręczane jest pracownikowi umieszcza się w aktach osobowych podwładnego. Pracodawca, który zamierza ukarać pracownika karą nagany powinien pamiętać o równym traktowaniu wszystkich podwładnych. Chodzi bowiem o to, aby za to samo przewinienie wszyscy pracownicy otrzymywali ten sam rodzaj kary porządkowej. Jeżeli zatem jeden pracownik otrzyma naganę, to drugi za ten sam czyn nie powinien otrzymać ustnego upomnienia.


Nieważność nagany


Zgodnie z art. 109 k.p. pracodawca nie może zastosować kary nagany po upływie 2 tygodni od otrzymania wiadomości o naruszeniu obowiązku pracowniczego oraz po upływie 3 miesięcy od momentu dopuszczenia się tego naruszenia przez pracownika. Bieg dwutygodniowego terminu na nałożenie kary nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu do dnia stawienia się pracownika w pracy w razie niemożności wysłuchania pracownika z powodu jego nieobecności w zakładzie pracy. Termin wskazany przez ustawodawcę jest terminem zawitym co oznacza, iż po jego upływie pracodawca traci kompetencje związane z ukaraniem pracownika karą porządkową. Art. 109 § 2 k.p. zobowiązuje pracodawcę do uprzedniego wysłuchania pracownika, gdyż w przeciwnym razie kara nie może zostać nałożona. Ważne jest, aby pracodawca stworzył dogodne warunki do ustnego poinformowania pracownika o fakcie powzięcia informacji o przewinieniu podwładnego. W takiej sytuacji pracownik ma możliwość ustnego przedstawienia okoliczności i motywów swojego działania.


Zgodnie z art. 112 k.p. pracownik może w ciągu 7 dni od dnia zawiadomienia go o ukaraniu wnieść sprzeciw, jeżeli zastosowanie kary nastąpiło z naruszeniem przepisów prawa. O uwzględnieniu lub odrzuceniu sprzeciwu decyduje pracodawca po rozpatrzeniu stanowiska reprezentującej pracownika zakładowej organizacji związkowej. Nieodrzucenie sprzeciwu w ciągu 14 dni od dnia jego wniesienia jest równoznaczne z uwzględnieniem sprzeciwu. Ponadto pracownik, który wniósł sprzeciw w przewidzianym terminie, może wystąpić do sądu pracy o uchylenie zastosowanej wobec niego kary.


Usunięcie nagany


Regulacja kodeksu pracy przewiduje, iż zawiadomienie o ukaraniu karą nagany usuwa się z akt osobowych pracownika a samą karę uważa się za niebyłą po roku nienagannej pracy. Zatarcie ukarania następuje obligatoryjnie, dodatkowo uznanie kary za niebyłą następuje w razie uwzględnienia sprzeciwu przez pracodawcę oraz po wydaniu przez sąd pracy orzeczenia o uchyleniu kary.


Zadaj pytanie na naszym FORUM: Moja Firma - Kadry i ZUS

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ltdconsulting.pl

Biuro księgowe wzbogacone o doradztwo i consulting gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »