| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Jak liczyć okresy wypowiedzenia?

Jak liczyć okresy wypowiedzenia?

Sposób liczenia okresów wypowiedzeń zależy od tego, czy określone są w dniach, tygodniach czy miesiącach.

Nie ma znaczenia, czy ostatni dzień wypowiedzenia wypadnie w niedzielę lub święto, gdyż dniem rozwiązania umowy będzie ostatni dzień miesiąca lub odpowiednio sobota.

Jeżeli z tego powodu, że rozwiązanie umowy przypada na niedzielę lub święto, pracodawca nie może wydać pracownikowi świadectwa pracy w tym dniu, powinien to uczynić nie później niż w ciągu 7 dni od dnia ustania stosunku pracy, przesyłając świadectwo pracy pracownikowi lub osobie upoważnionej przez pracownika na piśmie za pośrednictwem poczty albo doręczając je w inny sposób (§ 2 ust. 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania - Dz.U. Nr 60, poz. 282 z późn.zm.).

Zobacz: Różne okresy wypowiedzenia umów na czas określony

Okresy wypowiedzenia określone w dniach

W taki sposób wskazane okresy obowiązują przy umowie o pracę na zastępstwo i przy umowie na okres próbny, krótszy niż 2 tygodnie, i wynoszą 3 dni robocze (art. 331 i art. 34 pkt 1 k.p.). Kodeks pracy nie zawiera definicji „dni robocze” ani nie przewiduje sposobu obliczania tak określonych okresów wypowiedzenia. Dlatego tym razem należy odwołać się do regulacji kodeksu cywilnego dotyczącej terminów. Zgodnie z art. 111 k.c. termin oznaczony w dniach kończy się z upływem ostatniego dnia, a przy jego obliczaniu nie uwzględnia się dnia, w którym nastąpiło zdarzenie będącego początkiem tego terminu - w tym wypadku dnia złożenia wypowiedzenia.

PRZYKŁAD

Pracownik zatrudniony na okres próbny wynoszący 12 dni otrzymał wypowiedzenie 1 października danego roku. Do obliczenia 3-dniowego okresu wypowiedzenia nie wlicza się dnia, w którym nastąpiło wypowiedzenie (zdarzenie), tj. 1 października, a więc zaczyna on biec dopiero od następnego dnia. W rezultacie umowa ta rozwiąże się 4 października.

Przy obliczaniu okresów wypowiedzenia określonych w dniach nie uwzględnia się niedziel i świąt. Przez „dni robocze” należy rozumieć wszystkie dni powszednie (zaznaczone w kalendarzu na czarno) z pominięciem niedziel i świąt, które zgodnie z art. 1519 § 1 k.p. są dniami wolnymi od pracy (zaznaczone w kalendarzu na czerwono).

Jak obliczać okresy wypowiedzenia

PRZYKŁAD

Pracownik zatrudniony na zastępstwo ma zgodnie z harmonogramem wolne piątki i soboty, pozostałe dni, w tym niedziele, są dla niego dniami pracującymi. W czwartek 13 grudnia danego roku pracodawca wręczył mu wypowiedzenie. Trzydniowy okres wypowiedzenia upłynie w poniedziałek 17 grudnia i w tym dniu umowa o pracę się rozwiąże. Nie wlicza się do niego dnia wręczenia wypowiedzenia (czwartku 13 grudnia) ani niedzieli wypadającej 16 grudnia.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

La Strada - Fundacja Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu

Fundacja podejmuje działania mające na celu zwalczanie handlu kobietami

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK