| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Firmowe karty kredytowe

Firmowe karty kredytowe

Już 10 banków w Polsce ma w swojej ofercie karty kredytowe dla firm. Ostatnio do ich grona dołączył Bank Millennium. Obecnie przedsiębiorcy mogą wybierać spośród 16 różnych kart kredytowych.

W przypadku kart dla osób fizycznych kartę kredytową można otrzymać nawet w banku, w którym nie posiada się żadnego konta. Taki jest obecnie standard na rynku. Inaczej sytuacja wygląda w segmencie kart dla firm. Jedynie 4 banki nie wymagają, aby wnioskująca o kartę firma posiadała w nim rachunek bankowy. Takiego ograniczenia nie ma w ING, Raiffeisen Banku, Alior Banku oraz Citi Handlowym. W pozostałych bankach karty oferowane są jedynie firmom, które prowadzą tam rachunek bieżący.

Banki deklarują, że maksymalny limit kredytowy na karcie może wynieść nawet 300 tys. zł. Taka kwota dostępna jest w Alior Banku. W DnB Nord jest to 100 tys. zł, a w pozostałych bankach 25 - 50 tys. zł. Oczywiście, nie każdy podmiot może liczyć na limit w maksymalnej wysokości. W każdym przypadku bank indywidualnie ocenia zdolność kredytową klienta i na tej podstawie określa limit na karcie kredytowej.

Karta kredytowa służy przede wszystkim do płatności bezgotówkowych. Za tego rodzaju transakcje banki nie pobierają opłaty. Oczywiście, można dokonać kartą kredytową również wypłaty gotówki z bankomatu. Operacja ta jest jednak droga z dwóch względów. Po pierwsze, wiąże się z nią prowizja w wysokości 3 - 4% wartości transakcji, banki ustaliły również dolną kwotę prowizji, która wynosi minimum 5 - 9 zł. Jedynie wypłata kartą kredytową wydaną przez Raiffeisen Bank z bankomatu własnego lub Euronetu została ustalona na poziomie 5 zł. Po drugie, znacznie wyższym kosztem związanym z wypłatą gotówki z bankomatu są odsetki od zaciągniętego kredytu (do 24%). Transakcje gotówkowe nie są bowiem objęte okresem bezodsetkowym, dlatego nawet relatywnie tania wypłata kartą wydaną przez Raiffeisen będzie wiązała się z koniecznością zapłacenia odsetek od kredytu. W związku z tym nie należy wykorzystywać kart kredytowych do wypłat gotówki z bankomatu. Powinno to mieć miejsce jedynie w wyjątkowych sytuacjach.

Decydując się na kartę kredytową, warto również zwrócić uwagę na ubezpieczenia (opcjonalne lub płatne), jakie oferuje bank - wydawca karty. Korzystanie z ubezpieczeń jest dość opłacalne. Za relatywnie niską składkę (często ułamek procentu od wartości transakcji) bank może przejąć od posiadacza całe ryzyko związane z nieuprawnionym użyciem karty (zagubienie lub kradzież).

Ustawowa odpowiedzialność (do wartości 150 euro) chroni posiadacza karty płatniczej w przypadku nieuprawnionego jej użycia spowodowanego przestępstwem (art. 28 ust. 2 ustawy o elektronicznych instrumentach płatniczych).

Ograniczenie to nie dotyczy jednak sytuacji, gdy posiadaczowi można przypisać winę za zaistniałą sytuację. W przepisie tym jako przykłady zawinienia posiadacza karty podaje się nienależyte przechowywanie karty i kodu identyfikacyjnego (PIN) lub przechowywanie ich razem.

Oferta kart kredytowych dla firm 

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Robert Sierant

specjalista w zakresie finansów i bankowości

Podstawa prawna:

● art. 28 ust. 2 ustawy z 12 września 2002 r. o elektronicznych instrumentach płatniczych - Dz.U. z 2002 r. nr 169, poz. 1385 ze zm.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dowson Holdings Limited

Optymalizacja podatkowa, konta i spółki zagraniczne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK