| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Jak udzielać urlopu pracownikom młodocianym

Jak udzielać urlopu pracownikom młodocianym

Zasady nabywania oraz udzielania pracownikom młodocianym urlopów wypoczynkowych zostały w obowiązujących przepisach uregulowane jednakowo, bez względu na rodzaj zatrudnienia pracownika młodocianego.

(?) Zatrudniamy pracownika młodocianego w celu przygotowania zawodowego. Nabył on już prawo do 12 dni urlopu wypoczynkowego po 6 miesiącach pracy. Pracownik ten zadzwonił do nas w dniu, w którym miał wykonywać pracę w naszym zakładzie przez 6 godzin, z informacją, że w tym dniu chce skorzystać z urlopu na żądanie. Czy taki urlop należy się pracownikowi młodocianemu?

Pracownik młodociany ma prawo do urlopu na żądanie na takich samych zasadach jak każdy inny pracownik. Państwa pracownik mógł zatem skorzystać z urlopu na żądanie w dniu, w którym miał wykonywać pracę w zakładzie. Zatem z przysługującej pracownikowi puli urlopowej powinni Państwo odjąć 6 godzin, a pracownikowi pozostanie już tylko 3 dni urlopu na żądanie do końca roku kalendarzowego.

(?) Pracownik młodociany wykonuje w zakładzie pracę zawsze po 4 godziny. Czy można zatem przyjąć, że jeden dzień urlopu dla tego pracownika to właśnie 4, a nie 8 godzin?

Dzień urlopowy pracownika młodocianego zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy to 8 godzin. To, że pracownik wykonuje pracę w zakładzie wyłącznie przez 4 godziny, gdyż w pozostałym czasie uczęszcza do szkoły, nie oznacza, że jego dzień urlopowy można skrócić do 4 godzin. Pracownikowi młodocianemu przysługuje bowiem 12 i następnie 26 dni urlopu wypoczynkowego, gdzie jeden dzień do celów urlopowych to 8 godzin.

(?) W naszym zakładzie istnieje plan urlopów wypoczynkowych. Czy pracownikowi młodocianemu, który nabywa prawo do pierwszych 12 dni urlopu wypoczynkowego po 6 miesiącach pracy, należy zaplanować urlop w okresie zimowych ferii szkolnych, skoro pracownik nie nabędzie jeszcze w tym okresie prawa do tego urlopu?

Tworząc plan urlopów wypoczynkowych muszą Państwo uwzględniać urlopy, do których pracownik młodociany nabył lub nabędzie prawo w określonym terminie. Urlop, do którego pracownik młodociany nabędzie prawo w trakcie roku kalendarzowego, może być zaplanowany już na początku roku, w czasie tworzenia planu urlopu. Nie przeszkadza to w udzieleniu pracownikowi młodocianemu urlopu zaliczkowego w okresie ferii szkolnych, jeżeli pracownik ten złoży stosowny wniosek w tym zakresie.

(?) Pracownica młodociana zatrudniona w naszej firmie zawarła związek małżeński w wieku 17 lat. Zgodnie z przepisami prawa cywilnego, należy ją teraz traktować jako osobę pełnoletnią. Czy zatem pracownicy tej będzie przysługiwało w roku kalendarzowym, w którym ma ona 17 lat i zawarła związek małżeński, jedynie 20 dni urlopu wypoczynkowego?

Nie, mimo zawarcia związku małżeńskiego Państwa pracownicy będzie przysługiwało prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego aż do roku, w którym ukończy 18 lat. Pracownikiem młodocianym jest bowiem osoba, która ukończyła 16 i nie przekroczyła 18 lat. Prawo pracy, w którym uregulowano urlopy wypoczynkowe młodocianych, nie odnosi się do kategorii pełnoletności i tym samym zdolności do czynności prawnych, a jedynie do wieku określonej osoby.

(?) W jaki sposób udzielić urlopu młodocianemu, który już uzyskał prawo do 12 dni urlopu? Młodociany ma ukończone 16 lat, przyucza się do zawodu, pracuje 2 dni w tygodniu po 8 godz. Jakie dni zaliczyć do urlopu, czy wszystkie 5 dni w tygodniu czy tylko 2 dni, w których pracuje? Jeżeli dniami urlopu będą tylko te 2 dni, w których pracuje w tygodniu, to po uzyskaniu dodatkowych 26 dni po roku pracy przez 5 miesięcy nie będzie go w pracy.

Pracownikowi młodocianemu udzielamy urlopów wypoczynkowych zgodnie z ogólnymi regułami, a zatem wyłącznie na dni pracy. Zatem w Państwa przypadku urlop wypoczynkowy będzie mógł być udzielany pracownikowi wyłącznie na te 2 dni, w których wykonuje on pracę w zakładzie. Założenie, że w takim przypadku pracownik przez 5 miesięcy nie będzie wykonywał pracy w zakładzie, jest nie do końca prawidłowe. Wynika to z faktu, że muszą Państwo udzielić pracownikowi urlopu wypoczynkowego w okresie ferii szkolnych. W związku z tym, że pracownik w okresie ferii nie uczęszcza do szkoły, pracodawca może mu zaplanować pracę we wszystkie dni od poniedziałku do piątku. Udzielając zatem urlopu wypoczynkowego na te dni w okresie samych ferii zimowych trwających 2 tygodnie, pracownik wykorzysta już 10 dni z przysługującego mu 12-dniowego wymiaru urlopu. Kolejne 28 dni są Państwo zobowiązani udzielić pracownikowi w okresie wakacji szkolnych. Analogicznie zatem urlop ten będzie pracownikowi udzielany na wszystkie dni powszednie tygodnia, co sprawi, że jeszcze przed zakończeniem wakacji pracownik może wykorzystać cały przysługujący mu urlop wypoczynkowy. Przez pozostałą część wakacji będzie mógł wykonywać pracę w zakładzie przez 5 dni w tygodniu.

• art. 205 Kodeksu pracy,

• art. 10 § 2 Kodeksu cywilnego,

• § 13, § 18a rozporządzenia z 28 maja 1996 r. w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania (DzU nr 60, poz. 278 ze zm.).

Aleksander P. Kuźniar

specjalista w zakresie prawa pracy

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

ONISZCZUK & ASSOCIATES

Kancelaria prawna, która specjalizuje się w obsłudze klientów korporacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK