| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Rachunek bankowy

Rachunek bankowy

Każda firma ma obowiązek posiadać minimum jeden rachunek bankowy. Jest to zarazem podstawowa usługa, od której rozpoczyna się kontakt firmy z bankiem. Konto bankowe jest potrzebne przedsiębiorcy m.in. do rozliczeń z urzędem skarbowym, ZUS-em, jak również do płatności na rzecz innych kontrahentów.

Jeżeli podmiot nie może lub nie chce korzystać z usług banku internetowego to czeka go wizyta w standardowym banku. Praktycznie każdy prowadzi rachunki dla podmiotów gospodarczych. Wszelkich formalności związanych z założeniem konta dopełnia się bezpośrednio w placówce. Nie trzeba dzwonić ani czekać na przesyłkę jak w przypadku banków internetowych.

Generalnie koszt usług świadczonych (dla firm) przez banki tradycyjne jest znacznie wyższy niż w przypadku banków internetowych. Wyjątkiem (pozytywnym) jest jednak Alior Bank, który konto dla firm prowadzi bezpłatnie.

Podmiot korzystający z konta „Rachunek zarabiający” może liczyć nawet na premię (50 zł miesięcznie) jeżeli średnie saldo na rachunku wyniesie min. 9.000 zł. Poza tym bank nie pobiera opłaty za pierwsze 20 przelewów w miesiącu (każdy następny kosztuje 1 zł). Kwoty te dotyczą przelewów wykonanych przez internet. Natomiast za przelew wykonany poprzez infolinię lub w placówce banku należy zapłacić odpowiednio 7 i 9 zł.

Bezpłatnie wydawana jest także karta debetowa. Bank nie pobiera za korzystanie z niej opłaty, a za wypłatę z bankomatu Euronetu lub Cash4You liczy sobie tylko 1 zł. W przypadku Alior Banku lepiej nie korzystać z innych bankomatów, ponieważ opłata w tym przypadku wynosi 3% od pobieranej kwoty, i nie mniej niż 5 zł, np. wypłata 1.000 zł z obcego bankomatu będzie zatem kosztowała aż 30 zł!

Wśród standardowych banków interesującą ofertę ma również Multibank. Oferuje dwa główne rodzaje kont dla przedsiębiorców: Multikonto e-Business Class oraz Multikonto Business Class. Pierwsze jest prowadzone bezpłatnie. Za przelew internetowy bank liczy sobie 1 zł (przez pierwsze 6 miesięcy są bezpłatne). Natomiast Multikonto Business Class kosztuje posiadacza 15 zł miesięcznie, tańsze są jednak przelewy internetowe - 50 gr. W obu przypadkach bank nie pobiera opłat za przelewy do ZUS i urzędu skarbowego. Natomiast przelewy wykonane w placówce wiążą się z opłatami w wysokości 5 lub 7 zł (zewnętrzne) i 10 zł (do ZUS i urzędu skarbowego).

Do każdego konta można otrzymać kartę debetową. Jej posiadanie jest szczególnie istotne w przypadku korzystania z usług banku, który nie prowadzi obsługi gotówkowej (mBank oraz VW Bank direct, który posiada tylko jedną placówkę). Jeżeli bank nie posiada placówek operacyjnych, wypłata gotówki z konta jest zwyczajnie niemożliwa. Aby tego dokonać należałoby wykonać przelew na rachunek w banku posiadającym oddziały i tam wypłacić pieniądze.

Karty debetowe służą zarówno do transakcji gotówkowych (wypłaty z bankomatu) jak również do bezgotówkowych (płatności w terminalach płatniczych). O ile transakcje bezgotówkowe są praktycznie bezpłatne, za wypłaty z bankomatów trzeba z reguły płacić.

Poza tym karty debetowe są zazwyczaj płatne - banki pobierają opłaty miesięczne, np. 3 zł za kartę wydaną przez Multibank lub 5 zł w ING jeżeli klient nie wykona transakcji bezgotówkowych na sumę min. 500 zł miesięcznie. Natomiast w BZ WBK opłata za korzystanie z karty debetowej do rachunku firmowego wynosi 25 zł rocznie (pierwszy rok 0 zł), klient nie ponosi za to opłaty miesięcznej. Dla porównania, działający na rynku od ok. 6 miesięcy Alior Bank nie pobiera ani opłaty za wydanie karty ani za jej obsługę.

W przypadku dokonywania transakcji gotówkowej warto zwrócić uwagę na to, z którego bankomatu się wypłaca. Najtaniej lub nawet bez opłat można wypłacać z bankomatów własnych banku (np. BZ WBK i ING). Znacznie droższe są transakcje wykonywane w bankomatach obcych, np. 3% i min 4 zł Multibank lub 3% i min. 5 zł Alior. Banki internetowe, w których nie można wypłacić gotówki w okienku, ustaliły opłatę za wypłatę z bankomatu na poziomie 2 lub 5 zł mBank (w zależności od bankomatu) oraz 5 zł w VW Bank direct.

Alternatywą dla wypłaty z bankomatu jest usługa cashback. Warto zwrócić uwagę, że np. wypłata gotówki w ten sposób kosztuje w VW Bank direct jedynie 50 gr czyli 1/10 kosztu pozyskania gotówki z bankomatu, a mBank świadczy ją bezpłatnie do końca 2009 r.

Robert Sierant

Podstawa prawna:

● art. 87 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług - Dz.U. z 2004 r. nr 54, poz. 535 ze zm.,

● art. 22 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie gospodarczej - Dz.U. z 2004 r. nr 173, poz. 1807, ze zm.,

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Twój Biznes

Zdjęcia


Polish your HR English 2 Angielski (nie) tylko dla HR –owca49.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ltdconsulting.pl

Biuro księgowe wzbogacone o doradztwo i consulting gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK