| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Do którego sądu wnieść sprawę

Do którego sądu wnieść sprawę

Wystąpienie do sądu zawsze wiąże się z trudnościami i niekiedy z koniecznością skorzystania z profesjonalnej pomocy prawnej. Podstawową sprawą jest odpowiedni wybór sądu, do którego przedsiębiorca chce wnieść sprawę.

• może dotyczyć tylko właściwości miejscowej, a zatem terytorialnego rozmieszczenia jednostek sądu, a już nie np. rzeczowej - nie można się umówić, że sąd okręgowy będzie właściwy dla roszczeń o wartości mniejszej niż 75 000 zł; umowa może dotyczyć także postępowania nakazowego i upominawczego,

• możemy na jej podstawie rozstrzygać zarówno spory już wynikłe, jak i przyszłe,

• wybrany umownie sąd będzie wyłącznie właściwy, co oznacza, że proces może się toczyć tylko przed nim; niedopuszczalna jest umowa usuwająca tylko właściwość przewidzianą w przepisach kodeksu postępowania cywilnego bez jednoczesnego wskazania innego sądu,

• nie można zmieniać właściwości wyłącznej (np. powództwo o własność lub o inne prawa rzeczowe na nieruchomości, jak również o posiadanie nieruchomości można wytoczyć wyłącznie przed sąd miejsca jej położenia; bezskuteczna byłaby zatem umowna zmiana tej zasady); warto wiedzieć, że np. jeżeli powództwo wytacza akcjonariusz, właściwy wyłącznie jest sąd siedziby spółki (art. 40 k.p.c.), co oznacza, że strony nie mogą się umówić o poddanie sporu pod rozpoznanie sądowi I instancji, który nie jest właściwy.

Miejscem zamieszkania osoby fizycznej jest miejscowość, w której osoba ta przebywa (element obiektywny) z zamiarem stałego pobytu (element subiektywny). Oznacza to miejscowość, w której osoba ta faktycznie zamieszkuje i towarzyszy temu zamiar, przejawiający się w tym, że osoba ta ustanowiła sobie w tej miejscowości główny ośrodek działalności życiowej. Zameldowanie osoby w określonej miejscowości nie może mieć decydującego znaczenia dla określenia jej miejsca zamieszkania.

Warto podkreślić, że prawo ustanawia zasadę domniemania właściwości sądu rejonowego. Właściwość rzeczowa sądów okręgowych stanowi wyjątek i musi wynikać z wyraźnego przepisu ustawy. Sąd pozwu głównego jest właściwy do rozpoznania pozwu wzajemnego wtedy, gdy jest rzeczowo właściwy dla obu powództw bądź gdy sądem pozwu głównego jest sąd okręgowy.

Zapamiętaj

Powództwo przeciwko osobie prawnej lub innemu podmiotowi niebędącemu osobą fizyczną wytacza się według miejsca ich siedziby.

Tabela 1. Właściwość miejscowa sądu w kodeksie postępowania cywilnego

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Równie ważne jak ustalenie miejsca, w którym powinniśmy złożyć sprawę jest ustalenie, który sąd powinien rozpatrywać sprawę w sensie rzeczowym. Oczywiście w przeważającej ilości przypadków udamy się do sądu rejonowego, jednak w niektórych przypadkach sprawę trzeba od razu złożyć w sądzie okręgowym.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dr Katarzyna Pfeifer - Chomiczewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK