| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Korekta błędów w dokumentach przesłanych do ZUS za 2008 r.

Korekta błędów w dokumentach przesłanych do ZUS za 2008 r.

Do 30 kwietnia 2009 r. płatnik składek ma obowiązek sprawdzić dokumenty przekazane do ZUS za 2008 r. za osoby zgłoszone do ubezpieczeń. Jeżeli w tych dokumentach są błędy, ma obowiązek przesłać do tego terminu deklarację rozliczeniową korygującą i imienny raport korygujący w formie nowego dokumentu z prawidłowymi informacjami.

(?) Pracownica, za którą naliczamy składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i zdrowotne, w trakcie urlopu wychowawczego 15 grudnia 2008 r. urodziła dziecko. Zasiłek macierzyński za grudzień wypłaciliśmy jej w grudniu 2008 r. Jednak nie złożyliśmy za pracownicę raportu ZUS RSA za okres przebywania na urlopie wychowawczym. W jaki sposób należy skorygować brak raportu ZUS RSA za pracownicę?

Ponieważ nie przekazali Państwo za pracownicę jednego z raportów świadczeniowych - ZUS RSA, mają Państwo obowiązek przesłać do ZUS aktualny komplet raportów ZUS RSA, w tym brakujący raport za okres urlopu wychowawczego.

Płatnik koryguje raporty za osobę ubezpieczoną w ramach raportu danego typu, tj. odrębnie dla raportów składkowych (ZUS RCA, ZUS RZA) i odrębnie dla raportu świadczeniowego (ZUS RSA) w ramach danego 6-znakowego kodu tytułu ubezpieczenia.

Za pracownicę przebywającą na urlopie wychowawczym, która 15 grudnia 2008 r. urodziła dziecko i której zasiłek macierzyński za grudzień wypłacono w grudniu 2008 r., powinni Państwo złożyć za grudzień 2008 r. następujące imienne raporty miesięczne:

• ZUS RCA z kodem tytułu ubezpieczenia 12 11 00, w którym naliczą Państwo składki za grudzień na ubezpieczenia emerytalne i rentowe tej osoby od kwoty 14/31 (189,68 zł) świadczenia pielęgnacyjnego oraz składkę na ubezpieczenie zdrowotne od kwoty świadczenia pielęgnacyjnego - 420 zł (pełnej kwoty świadczenia),

• ZUS RCA z kodem 12 40 00, w którym naliczą Państwo składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe od kwoty zasiłku macierzyńskiego wypłaconego w grudniu,

• ZUS RSA z kodem tytułu ubezpieczenia 01 10 00 i kodem świadczenia/przerwy 311 za okres od 15 do 31 grudnia, w którym wykażą Państwo kwotę wypłaconego zasiłku macierzyńskiego,

• ZUS RSA z kodem tytułu 01 10 00 i kodem świadczenia/przerwy 121 za okres 1-14 grudnia.

W sytuacji, gdy nie złożyli Państwo za pracownicę ostatniego z ww. raportów (raportu ZUS RSA z kodem tytułu 01 10 00 i kodem świadczenia/przerwy 121 za okres 1-14 grudnia), po stwierdzeniu błędu powinni Państwo przekazać do ZUS brakujący raport, łącznie z poprawnym raportem ZUS RSA z kodem tytułu ubezpieczenia 01 10 00 i kodem świadczenia/przerwy 311 za okres od 15 do 31 grudnia.

Płatnik powinien przekazać do ZUS następujące dokumenty rozliczeniowe korygujące o numerze identyfikatora 02:

• ZUS RSA z kodem tytułu ubezpieczenia 01 10 00 i kodem świadczenia/przerwy 121 za okres od 1 do 14 grudnia,

• ZUS RSA z kodem tytułu ubezpieczenia 01 10 00 i kodem świadczenia/przerwy 311 za okres od 15 do 31 grudnia, w którym wykazał kwotę wypłaconego zasiłku macierzyńskiego.

Raporty te powinni Państwo dołączyć do deklaracji rozliczeniowej korygującej i oznaczyć tym samym numerem identyfikatora, co deklarację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

(?) Nasza poprzednia księgowa sporządziła za pracownika dwa odrębne imienne raporty miesięczne ZUS RCA, ponieważ w jednym raporcie uwzględniła wynagrodzenie zasadnicze, a w drugim wynagrodzenie za godziny nadliczbowe. Od obu kwot zostały naliczone wszystkie obowiązujące składki. Czy musimy korygować te dokumenty?

Powinni Państwo skorygować raporty złożone za pracownika. Nie można złożyć dwóch raportów za jedną osobę z tym samym kodem tytułu ubezpieczenia.

Dla każdej osoby ubezpieczonej płatnik składek w (jednym) imiennym raporcie miesięcznym uwzględnia należne składki na ubezpieczenia społeczne od wszystkich dokonanych lub postawionych do dyspozycji tej osoby wypłat stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, od pierwszego do ostatniego dnia miesiąca kalendarzowego. W tej sytuacji powinni Państwo skorygować 2 złożone raporty, składając jeden poprawny raport ZUS RCA i oznaczyć go jako korygujący. Raport ten powinien być dołączony do deklaracji rozliczeniowej korygującej oznaczonej takim samym numerem identyfikatora.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kacper Sołoniewicz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK