| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Jak zgodnie z prawem opóźnić opłacanie składek do ZUS

Jak zgodnie z prawem opóźnić opłacanie składek do ZUS

Składki na ubezpieczenia społeczne są dużym obciążeniem finansowym dla każdej firmy. Płatnik będący w trudnej sytuacji może jednak zwrócić się do ZUS o odroczenie terminu płatności, rozłożenie na raty lub umorzenie należności z tytułu składek.

Warunkiem rozpatrzenia przez ZUS wniosku o rozłożenie płatności składek na raty jest uregulowanie składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne w części finansowanej przez ubezpieczonego. Jeżeli dłużnik nie opłacił składek w części finansowanej przez ubezpieczonego, należnych za okres od 1 stycznia 1999 r., to ZUS nie udzieli mu omawianej ulgi do czasu zapłacenia tych składek z odsetkami za zwłokę.

2.2. Płatność w trakcie egzekucji

W przypadku gdy prowadzona z majątku dłużnika egzekucja należności z tytułu składek jest skuteczna, ZUS nie zawrze z nim umowy o rozłożeniu tej należności na raty. Wyjątkowo ZUS może zawrzeć układ ratalny, jeżeli zawieszenie postępowania egzekucyjnego i rozłożenie należności na raty daje gwarancję przyspieszenia ich spłaty.

Jeżeli natomiast egzekucja należności z tytułu składek prowadzona jest przez inny organ egzekucyjny niż dyrektor oddziału ZUS, warunkiem rozłożenia należności z tytułu składek na raty jest opłacenie przez dłużnika należnych kosztów egzekucyjnych i kosztów upomnienia.

2.3. Sytuacja płatnika w przypadku rozłożenia płatności na raty

Po zawarciu umowy o rozłożeniu zapłaty składek na raty, nie nalicza się odsetek za zwłokę od składek począwszy od następnego dnia po dniu wpływu wniosku o udzielnie tych ulg (art. 29 ust. 2 ustawy systemowej). Bieg terminu przedawnienia należności z tytułu składek objętych układem ratalnym nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu od dnia zawarcia umowy do dnia płatności ostatniej raty określonej w harmonogramie spłat. Niedotrzymanie przez płatnika warunków umowy, czyli niespłacanie rat w ustalonych terminach sprawia, że pozostała do spłaty kwota zadłużenia staje się natychmiast wymagalna wraz z odsetkami za zwłokę.

WAŻNE!

Niezapłacenie raty w terminie powoduje, że układ ratalny zostanie zerwany, a należności z tytułu nieopłaconych składek stają się wymagalne od tego terminu wraz z odsetkami.

PRZYKŁAD

Spółka komandytowa w związku ze zmniejszeniem popytu na sprzedawane przez nią towary, znalazła się w trudnej sytuacji finansowej. W konsekwencji nie uregulowała składek na ubezpieczenia społeczne finansowanych z jej środków za październik, listopad, grudzień 2008 r. oraz styczeń 2009 r. na łączną kwotę 112 097,30 zł. 5 lutego 2009 r. spółka komandytowa złożyła w ZUS wniosek o rozłożenie spłaty zadłużenia na 6 miesięcy.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

FC NIKMARK

Agencja Marketingowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK