| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Jak zgodnie z prawem opóźnić opłacanie składek do ZUS

Jak zgodnie z prawem opóźnić opłacanie składek do ZUS

Składki na ubezpieczenia społeczne są dużym obciążeniem finansowym dla każdej firmy. Płatnik będący w trudnej sytuacji może jednak zwrócić się do ZUS o odroczenie terminu płatności, rozłożenie na raty lub umorzenie należności z tytułu składek.

1.4. Skutki odroczenia terminu płatności składek

Jeżeli ZUS odroczy termin płatności składek, płatnik składek, mimo niezapłacenia składek w ustawowym terminie, nie będzie uznawany za dłużnika ZUS. Ta sytuacja ma szczególne znaczenie dla firm, które biorą udział w postępowaniach o zamówienia publiczne albo ubiegają się o kredyty bankowe. ZUS w okresie trwania umowy o odroczenie terminu płatności nie może wszcząć postępowania egzekucyjnego wobec płatnika składek w związku z niezapłaceniem składek w ustawowym terminie.

Gdy płatnik składek nie wywiąże się z wynikającego z umowy o odroczenie terminu płatności składek zobowiązania do uregulowania należności z tytułu składek w określonym w tej umowie terminie, umowa ta ulega rozwiązaniu. Ponadto, w przypadku gdy ZUS odroczył termin płatności składek na okres przekraczający 1 miesiąc, a mimo to płatnik składek nie wywiązał się z obowiązku opłacenia bieżących składek przez okres dłuższy niż 14 dni, umowa ulega jednostronnemu rozwiązaniu.

ZUS może rozłożyć spłatę należności z tytułu składek na raty, gdy płatnik nie opłaca składek w terminie i w związku z tym po jego stronie powstało zadłużenie. Co ważne, ZUS może rozłożyć na raty nie tylko należności z tytułu składek już wymagalnych, ale również należności z tytułu składek, które jeszcze nie są wymagalne, gdy płatnik składek nie będzie w stanie ich spłacić korzystając z ulgi w postaci odroczenia terminu płatności.

ZUS może rozłożyć zapłatę składek na raty ze względów gospodarczych lub innych przyczyn zasługujących na uwzględnienie, które powinny być rozumiane analogicznie jak w przypadku odroczenia terminu płatności składek. Rozkładając płatność na raty ZUS bierze pod uwagę możliwości płatnicze płatnika składek oraz stan finansów ubezpieczeń społecznych.

Podział kompetencji w zakresie rozkładania na raty należności z tytułu składek

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

2.1. Należności, których płatność może być rozłożona na raty

Jeżeli ZUS zgodzi się na rozłożenie zapłaty składek na raty, to podpisuje z płatnikiem składek stosowną umowę. W umowie strony ustalają wysokość oraz liczbę rat, na które są rozkładane należności z tytułu składek.

Rozłożenie zapłaty składek na raty nie dotyczy składek finansowanych przez ubezpieczonego, który nie jest płatnikiem składek. Te składki płatnik ma obowiązek opłacać w terminie.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Słomka

Doradca podatkowy nr wpisu 09900, prawnik, zatrudniona w Instytucie Studiów Podatkowych na stanowisku konsultanta podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK