| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Jak zgodnie z prawem opóźnić opłacanie składek do ZUS

Jak zgodnie z prawem opóźnić opłacanie składek do ZUS

Składki na ubezpieczenia społeczne są dużym obciążeniem finansowym dla każdej firmy. Płatnik będący w trudnej sytuacji może jednak zwrócić się do ZUS o odroczenie terminu płatności, rozłożenie na raty lub umorzenie należności z tytułu składek.

Jeżeli dłużnik nie opłacił składek w części finansowanej przez ubezpieczonego, należnych za okres od 1 stycznia 1999 r., to ZUS nie zawrze z nim umowy o odroczenie terminu płatności do czasu zapłacenia tych składek z odsetkami za zwłokę.

1.2. Termin złożenia wniosku

Wniosek o odroczenie terminu płatności składek płatnik może złożyć najpóźniej przed upływem ostatniego dnia terminu płatności składki. Samo złożenie wniosku nie jest jednak równoznaczne z udzieleniem takiego odroczenia przez ZUS i nie wyłącza negatywnych skutków w przypadku odmowy odroczenia terminu płatności (np. obowiązku zapłaty odsetek za zwłokę). Odroczenie terminu płatności składek dotyczy wyłącznie należności z tytułu składek finansowanych ze środków płatnika składek. To oznacza, że płatnik ma obowiązek wpłacić na konto ZUS w terminie składki finansowane ze środków ubezpieczonego.

PRZYKŁAD

Główny kontrahent Akces spółki z o.o. stracił płynność finansową. W związku z wysoką kwotą kontraktu, który spółka Akces miała otrzymać od swojego kontrahenta w lutym, przewiduje, że nie będzie mogła uregulować składek na ubezpieczenia społeczne finansowanych z jej środków za marzec i kwiecień 2009 r. 2 marca 2009 r. spółka Akces złożyła w ZUS wniosek o odroczenie terminu płatności składek.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Na podstawie wniosku spółki Akces ZUS podejmie decyzję o podpisaniu lub odmowie podpisania umowy ze spółką o odroczeniu terminu płatności składek za marzec i kwiecień 2009 r.

1.3. Forma porozumienia o odroczeniu płatności składek

Odroczenie terminu następuje w formie umowy między ZUS a płatnikiem składek, w której strony określają warunki, na jaki termin płatność składek zostanie odroczona. Jednorazowe odroczenie terminu płatności może dotyczyć więcej niż jednej składki, a płatnik składek nie może tej ulgi uzyskać częściej niż raz na pół roku. Rozłożenie płatności składek na raty sprawia, że płatnik składek musi uregulować opłatę prolongacyjną na zasadach i w wysokości określonych w Ordynacji podatkowej.

Płatnik, któremu ZUS odroczył termin płatności składek, jest zobowiązany do zapłacenia opłaty prolongacyjnej na zasadach i w wysokości uregulowanej w Ordynacji podatkowej. Sposób obliczania opłaty prolongacyjnej szczegółowo reguluje rozporządzenie z 22 sierpnia 2005 r. w sprawie naliczania odsetek za zwłokę oraz opłaty prolongacyjnej, a także zakresu informacji, które muszą być zawarte w rachunkach (DzU nr 165, poz. 1373). Z przepisów tego rozporządzenia wynika, że opłatę prolongacyjną ustala się od kwoty odroczonej lub rozłożonej na raty należności z tytułu składek. W przypadku odroczenia terminu płatności składek, opłatę prolongacyjną nalicza się odrębnie od każdej raty należności głównej. Opłata prolongacyjna wynosi 50% stawki odsetek za zwłokę.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Adwokat Piotr Rorbach

Kancelaria Adwokacka Piotr Rorbach kieruje swoje usługi zarówno do klientów indywidualnych, jak i firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK