REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Będzie mniej papierkowej roboty

Łukasz Kuligowski
Łukasz Kuligowski
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Firmy będą miały mniej sprawozdań o ilości zebranych starych urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Producenci i importerzy tego sprzętu będą część pieniędzy przeznaczać na edukację ekologiczną.

Przedsiębiorcy, którzy uczestniczą w systemie gospodarowania odpadami, które powstają ze zużytych urządzeń elektrycznych i elektronicznych, będą co pół roku składać sprawozdania o masie zebranych elektrośmieci, a nie co kwartał, jak obecnie. Uproszczenia te zakłada nowelizacja ustawy o tym sprzęcie, która wejdzie w życie 1 stycznia 2009 r.

REKLAMA

Sprawozdanie co pół roku

REKLAMA

Firmy, które wprowadzają sprzęt elektryczny i elektroniczny na rynek lub zbierają zużyte tego rodzaju urządzenia, będą co pół roku przedstawiać generalnemu inspektorowi ochrony środowiska sprawozdania dotyczące ilości takich odpadów. Obowiązek sprawozdawczy dotyczy zatem producentów, dystrybutorów i importerów sprzętu elektrycznego i elektronicznego, np. telewizorów, pralek, a nawet suszarek do włosów, na polski rynek.

Do zbierających zużyty sprzęt RTV i AGD należą zarówno sklepy, które handlują tego rodzaju urządzeniami, jak i gminne jednostki organizacyjne, prowadzące działalność w zakresie odbierania odpadów, oraz firmy prywatne świadczące usługi w tym zakresie. Zgodnie z nowelizacją, do tej grupy dołączą także przedsiębiorcy prowadzący punkty skupu złomu oraz firmy naprawiające urządzenia elektryczne i elektroniczne. Co pół roku będą oni informować GIOŚ o masie zebranych starych urządzeń RTV i AGD. Z kolei przedsiębiorcy prowadzący zakłady przetwarzania muszą w sprawozdaniach podać dane o masie przyjętego sprzętu, z którego powstał zużyty sprzęt. Natomiast recyklerzy mają podać masę przyjętych oraz poddanych recyklingowi lub innym procesom odzysku odpadów pochodzących ze zużytego sprzętu.

Łatwiej, ale czy lepiej

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nowelizacja ułatwi zatem prowadzenie działalności, ponieważ przygotowanie sprawozdań wymaga wiele czasu. Część przedsiębiorców z pewnością cieszy się z tej zmiany, ale są też tacy, którzy dostrzegają w tym pewne zagrożenie.

- Z jednej strony mniejsza częstotliwość składania sprawozdań cieszy. Jednak z drugiej strony rynek odpadów elektrycznych i elektronicznych jest w Polsce bardzo młody i wymaga szczególnej kontroli. Istnieje ryzyko wielu nieprawidłowości, dlatego kwartalne rozwiązania, które były do tej pory, wydają się dobrym wyjściem - mówi Wojciech Konecki, dyrektor Europejskiego Stowarzyszenia Producentów AGD - CECED Polska. Jego zdaniem rynek elektroodpadów w Polsce nie dojrzał jeszcze do tego, aby zmniejszyć nad nim nadzór poprzez zmniejszenie częstotliwości obowiązków sprawozdawczych. Zaznacza, że z punktu widzenia biznesu, który chce się skupiać na zarabianiu pieniędzy, a nie na papierkowej robocie, jest to pewne ułatwienie.

Edukacja ekologiczna

REKLAMA

Nowe przepisy zobowiązują ponadto organizacje odzysku do przeznaczania 5 proc. ich przychodów na publiczną działalność edukacyjną. Zgodnie z nowelizacją, za kampanie edukacyjne uznaje się wszelkie działania mające na celu podnoszenie stanu świadomości ekologicznej społeczeństwa w zakresie prawidłowego postępowania z odpadami w postaci zużytego sprzętu. Ponadto mają one uświadamiać o znaczeniu osiągnięcia wysokiego poziomu zbierania zużytego sprzętu pochodzącego z gospodarstw domowych. Organizacje odzysku muszą mieć udokumentowane wszystkie wydatki na takie cele.

Obowiązek przeznaczania części pieniędzy na edukację ekologiczną będą mieli także wprowadzający sprzęt na rynek (producenci, importerzy, dystrybutorzy), którzy nie zlecają wykonywania obowiązków ustawowych organizacjom odzysku. Po zmianach przeznaczą minimum 0,1 proc. swoich przychodów na rachunek Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Grzegorz Skrzypczak, prezes organizacji odzysku sprzętu elektrycznego i elektronicznego Elektroeko, uważa, że powodzenie systemu gospodarowania zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym zależy w głównej mierze od wzrostu świadomości społeczeństwa w tym zakresie, czyli edukacji ekologicznej.

- Bez tego nie uda się Polsce wypełnić założeń dyrektywy unijnej dotyczącej gospodarki ZSEE. Ludzie nie mając świadomości, nie będą oddawać elektrośmieci do punktów zbierania - podkreśla Grzegorz Skrzypczak.

TERMINARZ SPRAWOZDAŃ

Sprawozdania trzeba będzie złożyć dwa razy, czyli:

• do 31 lipca za okres od 1 stycznia do 30 czerwca,

• do 15 marca za okres od 1 lipca do 31 grudnia każdego roku.

W tym samym czasie będą także musieli złożyć sprawozdania, w których poinformują o ilości starego sprzętu, który zebrali i następnie przekazali do przetworzenia.

ŁUKASZ KULIGOWSKI

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 1 pkt. 19, 31, 37, 39, 40, 41, 43, 44 ustawy z 21 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 223, poz. 1464).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    REKLAMA

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA

    Nowe technologie pomogą ograniczyć marnowanie żywności?

    Każdy długi weekend czy święta to ogromne kolejki do marketów spożywczych. Polacy, pomimo wysokich cen, znów kupią więcej jedzenia niż potrzebują a duża część trafi na śmietnik. Niegospodarne podejście do żywności jest ogromnym wyzwaniem w obliczu zmian klimatycznych i coraz większego wysiłku, jaki trzeba będzie włożyć, by ją wyprodukować. Jak wykorzystać do tego nowa technologię? 

    Słowo "siostrzeństwo" w słownikach języka polskiego?

    Sondaż przeprowadzony przez Answear.LAB wskazuje  że ponad połowa kobiet uważa, że słowo „siostrzeństwo” powinno zostać wprowadzone do słowników języka polskiego. 97 proc. zauważa i docenia sukcesy kobiet.

    REKLAMA