| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Firmy mogą już korzystać z uproszczeń w rozliczeniu VAT

Firmy mogą już korzystać z uproszczeń w rozliczeniu VAT

Uproszczenia w rozliczeniach VAT ułatwią podatnikom prowadzenie biznesu. Zmiany mają zlikwidować niektóre biurokratyczne bariery istniejące w przepisach. Podatnicy VAT zyskają na zmianach, bo szybciej i łatwiej będą się rozliczać z fiskusem.

Jedną ze zmian, która umożliwia przedsiębiorcom pomniejszenie podatku, jest liberalizacja tzw. ulgi na złe długi. Oznacza to, że przedsiębiorca będzie mógł skorygować podatek z tytułu nieściągalnych wierzytelności. Nie będzie już warunku, aby wierzytelność została odpisana jako nieściągalna i stanowiła koszt uzyskania przychodu. Teraz można dokonać korekty w ciągu 180 dni od upływu terminu jej płatności, gdy zawiadomiono dłużnika o zamiarze korekty.

Jedna ze zmian, która jest obecna w przepisach wielu państw UE, dotyczy rozliczania VAT w magazynach konsygnacyjnych (składy call off stock). Ułatwienie to dla podatnika z UE, który nie posiada w Polsce siedziby, polega na zwolnieniu z obowiązku rejestracji dla celów VAT w Polsce z tytułu przemieszczania własnych towarów i ich dostawy w naszym kraju. W konsekwencji przy transakcjach dokonywanych przez magazyn konsygnacyjny wewnątrzwspólnotowego nabycia dokonuje polski odbiorca towarów.

Zmiany w przepisach umożliwiają podatnikom szybsze odzyskanie podatku. W nowelizacji zastąpiono obligatoryjny mechanizm przenoszenia kwoty podatku naliczonego na następny okres rozliczeniowy mechanizmem fakultatywnym. Jeżeli w okresie rozliczeniowym podatnik nie wykonywał czynności opodatkowanych na terytorium kraju oraz nie wykonywał czynności poza terytorium kraju, kwotę podatku naliczonego może przenieść do rozliczenia na następny okres rozliczeniowy.

Oznacza to, że podatnik ma wybór - może przenieść kwotę podatku naliczonego na okres następny albo wystąpić o jego zwrot. Istotne jest również, że od grudnia zwrot różnicy podatku następuje w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia przez podatnika, a nie jak dotychczas w ciągu 180 dni.

Część znowelizowanych przepisów zacznie obowiązywać z początkiem przyszłego roku. Prześledźmy, jakie zmiany wejdą w życie od 1 stycznia 2009 r.

Bardzo korzystną zmianą dla przedsiębiorców, którzy utracili prawo do zwolnienia z VAT po przekroczeniu limitu 50 tys. zł obrotów, będzie skrócenie terminu powrotu do zwolnienia. Dziś podatnik, który utracił prawo do zwolnienia z podatku lub z niego zrezygnował, może ponownie z niego skorzystać dopiero po upływie trzech lat.

Od 1 stycznia 2009 r. powrót do zwolnienia będzie możliwy już po upływie roku, licząc od końca roku, w którym podatnik je utracił bądź z niego zrezygnował.

Ustawodawca również od przyszłego roku zwolnił z VAT darowizny żywności (np. chleba). Z preferencji skorzysta producent, który przekaże produkty żywnościowe organizacji pożytku publicznego, w rozumieniu ustawy z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, z przeznaczeniem na cele działalności charytatywnej prowadzonej przez te organizacje. Warunkiem zwolnienia będzie prowadzenie szczegółowej dokumentacji przez dokonującego dostawy, potwierdzającej odbiorcę i cel darowizny.

Czytaj także

Autorzy:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Polish your HR English 2 Angielski (nie) tylko dla HR –owca49.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Enadis

Oprogramowanie dla biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK