REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Strona WWW podstawową formą promocji firmy w sieci

Antoni Bielewicz
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Strona WWW ułatwia klientom zapoznanie się z ofertą firmy. Bez wychodzenia z domu mogą wybrać produkt, zapoznać się z jego specyfikacją, skontaktować się z dostawcą i złożyć zamówienie.

Statystyki prowadzone przez Główny Urząd Statystyczny (www.stat.gov.pl) pokazują, że ponad 50 proc. polskich przedsiębiorstw ma stronę WWW prezentującą ich ofertę. Brak strony WWW jest równoznaczny z oddaniem części klientów konkurencji, która posiada swoją witrynę w Sieci. Koszt przygotowania serwisu internetowego może być obecnie niewielki, a zysk możliwy do osiągnięcia za jej pośrednictwem wysoki.

REKLAMA

Wygląd strony WWW

REKLAMA

Strona WWW to oferta firmy dostępna dla wszystkich użytkowników Internetu na całym świecie przez 24 godzin na dobę, 7 dni w tygodniu. Atrakcyjnie przygotowana strona, na której klienci mogą znaleźć wszystkie informacje na temat prowadzonej działalności, stanowi niewątpliwy atut firmy. Wygląd strony powinien być dopasowany zarówno do branży, w jakiej działa przedsiębiorstwo, jak i do aktualnych trendów panujących w Internecie. Ważne też jest, by strona WWW zgodna była z identyfikacją wizualną firmy oraz odpowiadała wizerunkowi kreowanemu za pośrednictwem innych form przekazu. Przykładowo, jeśli logo znajdujące się na stronie WWW jest odmienne od logo stosowanego w pozostałych materiałach promocyjnych, warto zwrócić uwagę, by oba stosowane znaki graficzne były podobne wizualnie, by ich forma była spójna.

Standardowo na stronie WWW firmy powinna znaleźć się jej oferta, prezentacja produktów, dane identyfikacyjne oraz kontaktowe przedsiębiorstwa. Jednak to, jaką formę przyjmie prezentacja firmy zależy tylko od kreatywności twórców strony oraz od potrzeb przedsiębiorstwa. Przykładowo, gdy firma zajmuje się kreacją artystyczną najważniejsza będzie strona wizualna strony, znajdujące się na niej animacje, a także oryginalny sposób prezentacji portfolio. Natomiast dla firm, które swoim klientom pragną zaoferować wysoko wyspecjalizowany sprzęt medyczny - najważniejsza będzie klarowna prezentacja specyfikacji produktu, w której będą podkreślone najważniejsze cechy sprzętu, a także zdjęcia produktów oraz informacje na temat ich eksploatacji.

Strona WWW a klient

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Z punktu widzenia klienta, ważny jest oczywiście aspekt wizualny serwisu internetowego, najważniejsze jest jednak, by wszystkie informacje można było uzyskać w łatwy i szybki sposób. Jeśli na stronie WWW znajduje się bardzo interesująca prezentacja oferty (np. w technologii Flash), działa ona jednak zbyt wolno i nie jest funkcjonalna, to mimo atrakcyjnej formy część osób może zrezygnować z korzystania z serwisu. Ważne też by wszystkie elementy, które znajdują się na stronie funkcjonowały prawidłowo, a informacje na niej zawarte były prawdziwe i aktualne.

Kolejnym elementem, na który zwracają uwagę klienci podczas korzystania z witryny internetowej, są formy kontaktu z firmą za jej pośrednictwem. Najbardziej powszechnym sposobem komunikacji między klientami a firmą jest poczta elektroniczna. Na stronach zawsze znajduje się też formularz kontaktowy, a część firm pozwala na kontakt za pośrednictwem czatu lub komunikatorów internetowych (skype, tlen, gadu-gadu).

Tworzenie strony WWW

Stworzenie strony WWW tylko z pozoru wydaje się być proste. Aby samodzielnie wykonać profesjonalny serwis internetowy, konieczna jest jednak znajomość języków programowania oraz co najmniej podstaw grafiki komputerowej, konieczna jest także umiejętność tworzenia i wykorzystywania baz danych. Zwykle zdarza się także, iż samodzielne wykonanie wydłuża całkowity czas przygotowania. Niewątpliwym plusem samodzielnego projektowania strony jest wpływ na jej ostateczny kształt, możliwość wprowadzania zmian na stronie samodzielnie, a także doskonała znajomość witryny.

Innym sposobem jest zlecenie przygotowania strony WWW agencji interaktywnej. Są to firmy wyspecjalizowane w tworzeniu aplikacji oraz stron internetowych. Serwis przygotowany przez agencję na pewno będzie profesjonalny, lecz często jego cena jest bardzo wysoka. Problem może także stanowić późniejsze administrowanie stroną WWW, jej aktualizacje lub modyfikacje treści.

Często firmy chcąc zaoszczędzić zlecają przygotowanie strony WWW studentom kierunków informatycznych. Jest to pozorna oszczędność. Serwis przygotowany przez studenta zwykle jest nieprofesjonalny. Wykorzystuje zdjęcia i grafiki, do których nie ma praw autorskich, a strona wykonana jest często za pomocą nielegalnego oprogramowania. Usługi wykonywane przez studentów są wątpliwe pod względem prawnym. Jedynym plusem strony WWW przygotowanej przez studenta jest jej niska cena.

Strona na abonament

Kolejnym sposobem na stworzenie firmowej strony WWW jest zakup gotowego projektu. Jest to szybki i sprawny sposób wykonania strony internetowej. Wystarczy zakupiony projekt graficzny uzupełnić o własne treści, zdjęcia, grafiki i dane. W ramach gotowych stron często dostępne są profesjonalnie przygotowane formularze kontaktowe, proste animacje czy galerie zdjęć.

Niektóre firmy (np. serwis nazwa.pl) oferują sprzedaż projektów stron internetowych w modelu abonamentowym. Koszt takiej strony jest niewielki, jest to określona kwota płatna raz w roku. Serwis można wybrać z wielu dostępnych, profesjonalnie przygotowanych projektów i dostosować go do własnych potrzeb. Administracja stroną odbywa się za pomocą specjalnie do tego celu stworzonego systemu CMS i nie wymaga wiedzy z zakresu programowania. Jest to najbardziej odpowiednie rozwiązanie dla firm, które chcą w szybki i łatwy sposób stworzyć profesjonalną stronę WWW. Niska cena odgrywa zdecydowanie rolę w przypadku firm, które dopiero zaczynają swoją działalność w Sieci, a strona WWW jest jedną z ich pierwszych inwestycji. Płatność określonej kwoty raz w roku jest dla nich wygodniejsza od jednorazowego wysokiego wydatku. Model abonamentowy zakupu strony WWW sprawdza się także, gdy firmy chcą w sposób szybki stworzyć firmowy serwis internetowy (np. na potrzeby właśnie prowadzonej akcji marketingowej).

Zwróć uwagę

Ważne aspekty, na które warto zwrócić uwagę to: czy w cenę zakupionego serwisu internetowego wliczony jest serwer oraz czy w ramach strony znajduje się system do zarządzania jej treścią, czyli tzw. CMS. Serwer to przestrzeń, na której utrzymywana jest strona WWW. To z niego przeglądarki pobierają wszystkie pliki, które składają się na stronę. Natomiast dzięki systemowi CMS, można w łatwy sposób zmieniać i aktualizować stronę internetową.

Bardzo ważna jest także kwestia zgodności zakupionych materiałów z prawem. Wszystkie materiały (zdjęcia, grafiki itp.) znajdujące się na stronie powinny być własnością firmy, która sprzedaje projekt strony WWW. Wraz z zakupem projektu, prawa powinny zostać przeniesione na przedsiębiorstwo, które dokonuje zakupu.

Strona WWW dla firmy

Obojętnie czy strona WWW, zakupiona została w modelu abonamentowym, w agencji interaktywnej, czy też wykonana samodzielnie, stanowi formę promocji firmy. Ważne, by prezentowała ją w odpowiedni sposób, by znajdujące się w niej informacje skłaniały klientów do korzystania z serwisu, a co za tym idzie do korzystania z usług firmy. Profesjonalizm czy też jego brak w wykonaniu strony, wpływa na wizerunek firmy w oczach klientów. Dlatego bardzo ważny jest wybór sposobu wykonania serwisu, dobór zdjęć, grafik oraz tekstów, które się w nim znajdą. Tworzenie firmowej strony WWW to inwestycja, której koszt nie musi być wysoki, natomiast zysk jest gwarantowany.

ANTONI BIELEWICZ

gp@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

REKLAMA