| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Jak płacić zaliczki z działalności w 2009 roku

Jak płacić zaliczki z działalności w 2009 roku

Przedsiębiorcy muszą dokonywać bieżących rozliczeń podatku dochodowego poprzez comiesięczną zapłatę zaliczek. Mogą jednak korzystać z uproszczonej formy rozliczeń, a nowe firmy oraz mali podatnicy mają prawo wyboru rozliczeń kwartalnych.

Zwolnienie przysługuje podatnikowi, jeżeli złoży w urzędzie skarbowym pisemne oświadczenie o korzystaniu z kredytu podatkowego do 31 stycznia roku podatkowego, w którym podatnik będzie z niego korzystał.

Ustawodawca zwolnił przedsiębiorców z obowiązku opłacania zaliczek na podatek dochodowy w okresie zawieszenia działalności gospodarczej. Dotyczy to podatników niezatrudniających pracowników, którzy mogą zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej na okres od 1 miesiąca do 24 miesięcy. Zwolnienie obejmuje zaliczki miesięczne, kwartalne oraz uproszczone i dotyczy zarówno podatników opodatkowanych na zasadach ogólnych, jak i rozliczających się z fiskusem według 19-proc. stawki liniowej.

W przypadku zawieszenia działalności przez przedsiębiorców prowadzących działalność jednoosobowo organ ewidencyjny przekazuje informację o zawieszeniu (i wznowieniu) działalności właściwemu organowi podatkowemu. W przypadku podatników - wspólników handlowych spółek osobowych, ustawodawca wymaga samodzielnego informowania właściwych organy podatkowych. Po okresie zawieszenia zaliczki opłacane są na dotychczasowych zasadach.

MAŁY PODATNIK

Za małego podatnika, który uprawniony jest do kwartalnych rozliczeń podatku dochodowego, uważa się podatnika, u którego wartość przychodu ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego VAT) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 800 tys. euro. Limit na 2009 rok wynosi 2 702 000 zł.

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

Podstawa prawna

• Art. 44 ust. 3g, ust. 6b, ust. 7c ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

• Art. 1 pkt 6, art. 3 ustawy z 10 lipca 2008 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 141, poz. 888).

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Monika Kwiatek Kancelaria Radcy Prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK