| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Komu opłaci się w 2009 r. podatek liniowy, a komu skala PIT

Komu opłaci się w 2009 r. podatek liniowy, a komu skala PIT

Dla przedsiębiorców, których roczny dochód od 2009 roku nie przekroczy 85 tys. zł, bardziej opłacalne będą rozliczenia podatkowe według skali ze stawkami 18 i 32 proc. niż liniowy 19-proc. PIT.

Warto tu przypomnieć, że niższa, 8,5-proc. stawka ryczałtu przy najmie odnosi się wyłącznie do przychodów nieprzekraczających 4 tys. euro (do przeliczenia tej kwoty na złote stosuje się kurs średni NBP z 1 października roku poprzedzającego dany rok podatkowy). Nadwyżka ponad tę kwotę opodatkowana jest 20-proc. stawką. Wprowadzenie 18- i 32-proc. skali podatkowej spowoduje zapewne, że podatnicy uzyskujący wysoki przychód wybiorą opodatkowanie na zasadach ogólnych według skali podatkowej. Opodatkowanie ryczałtem nie jest również opłacalne dla podatników ponoszących wysokie koszty w związku z wynajmem (np. remonty, zakup wyposażenia) - forma ta nie pozwala bowiem na pomniejszanie przychodów o koszty ich uzyskania.

W przypadku podatników, których dochody z innych prócz najmu źródeł będą zbliżały się do progu 85 528 zł, korzystniejsze może być rozliczanie najmu ryczałtem. Ryczałt wybiorą też zapewne podatnicy, dla których liczy się przede wszystkim prosta formuła rozliczania podatku.

Opodatkowanie najmu według skali podatkowej i ryczałtu (w zł)

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

 

Opodatkowanie według skali podatkowej i liniowego PIT (w zł)

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

KOSZTY PRACOWNICZE W 2009 ROKU

Mimo znaczących zmian w skali PIT od przyszłego roku nie zwiększą się ani nie zmniejszą pracownicze koszty uzyskania przychodów. Będą one wynosić:

• 111 zł 25 gr miesięcznie, a za rok podatkowy nie więcej niż 1335 zł, w przypadku gdy podatnik uzyskuje przychody z tytułu jednego stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej,

• nie mogą przekroczyć łącznie 2002 zł 05 gr za rok podatkowy, w przypadku gdy podatnik uzyskuje przychody równocześnie z tytułu więcej niż jednego stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej,

• 139 zł 06 gr miesięcznie, a za rok podatkowy łącznie nie więcej niż 1668 zł 72 gr, w przypadku gdy miejsce stałego lub czasowego zamieszkania podatnika jest położone poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy, a podatnik nie uzyskuje dodatku za rozłąkę,

• nie mogą przekroczyć łącznie 2502 zł 56 gr za rok podatkowy, w przypadku gdy podatnik uzyskuje przychody równocześnie z tytułu więcej niż jednego stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej, a miejsce stałego lub czasowego zamieszkania podatnika jest położone poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy, a podatnik nie uzyskuje dodatku za rozłąkę.

20 stycznia 2009 r. ostatni dzień na rezygnację lub zgłoszenie opodatkowania w formie liniowego PIT

Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

Podstawa prawna

• Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK