| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Wniosek o wydanie interpretacji musi dotyczyć indywidualnej sprawy przedsiębiorcy

Wniosek o wydanie interpretacji musi dotyczyć indywidualnej sprawy przedsiębiorcy

ZUS na wniosek przedsiębiorców wydaje pisemne interpretacje przepisów dotyczących podlegania ubezpieczeniom społecznym. Nie wydaje ich natomiast w zakresie objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym. Wniosek może dotyczyć istniejącego już stanu faktycznego bądź zdarzenia przyszłego.

Z powyższego wynika, że przedsiębiorca może wystąpić do ZUS o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów, z których wynika dla niego obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. Interpretacji będą więc podlegały wszystkie przepisy z zakresu ubezpieczeń społecznych, które regulują, za kogo i od jakiej podstawy powinny być opłacane składki na ubezpieczenia społeczne, głównie przepisy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. ZUS nie wydaje natomiast interpretacji w zakresie objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym.

Wniosek o interpretację może dotyczyć bądź zaistniałego już stanu faktycznego, bądź zdarzenia przyszłego. Podkreślić trzeba jednak, że interpretacja jest zawsze wydawana w indywidualnej sprawie.

Przedsiębiorca musi przedstawić we wniosku skierowanym do ZUS stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe, a także własne stanowisko w sprawie. Musi zatem sam zinterpretować przepisy regulujące obowiązek opłacania składek w tym stanie faktycznym lub w zakresie opisanego zdarzenia przyszłego.

Oprócz przedstawienia stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego oraz własnego stanowiska w sprawie należy także podać we wniosku o pisemną interpretację również następujące dane:

• nazwę przedsiębiorcy,

• oznaczenie siedziby i adresu albo miejsca zamieszkania i adresu przedsiębiorcy,

• numer identyfikacji podatkowej (NIP),

• numer w rejestrze przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym albo w Ewidencji Działalności Gospodarczej,

• adres do korespondencji w przypadku, gdy jest on inny niż adres siedziby albo adres zamieszkania przedsiębiorcy.

Wniosek o pisemną interpretację musi być podpisany przez przedsiębiorcę albo przez osobę (osoby) uprawnione do jego reprezentowania. Gdy z wnioskiem występuje osoba upoważniona, należy dołączyć do niego pełnomocnictwo, z którego wynika prawo do złożenia wniosku.

Gdy wniosek o interpretację będzie zawierał braki formalne, ZUS powinien wystąpić o ich usunięcie w terminie siedmiu dni z pouczeniem, że niewykonanie tego obowiązku spowoduje pozostawienie wniosku bez rozpoznania.

Wniosek o wydanie przez ZUS pisemnej interpretacji podlega opłacie w wysokości 40 zł. Gdy jeden wniosek będzie dotyczył odrębnych stanów faktycznych lub zdarzeń przyszłych, to opłatę będzie stanowiła wielokrotność tej kwoty.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Wiśniewski

Doradca podatkowy. Menedżer w Departamencie Doradztwa Podatkowego Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK