| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Dla rodziny firma bez podatku

Dla rodziny firma bez podatku

Od otrzymanej w spadku firmy nie zawsze trzeba zapłacić podatek. Sposób skorzystania ze zwolnienia podatkowego zależy od daty śmierci spadkodawcy. Po 1 stycznia 2007 r. łatwiej uniknąć podatku od odziedziczonego przedsiębiorstwa.

- Zgłoszenia dokonuje się na formularzu SD-Z2 obowiązującym od 1 lipca 2008 r. Poprzednio był to druk SD-Z1 - podpowiada Katarzyna Bieńkowska.

Trzeba pamiętać, że zgodnie z Ordynacją podatkową terminy określone w miesiącach kończą się z upływem tego dnia w ostatnim miesiącu, który odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dnia w ostatnim miesiącu nie było - w ostatnim dniu tego miesiąca.

Podsumowując: aby po 1 stycznia 2007 r. skorzystać ze zwolnienia od podatku od odzdziedziczonego przedsiębiorstwa, należy dokonać ważnej formalności - zgłosić fakt dziedziczenia lub darowizny w urzędzie skarbowym.

- Ten wymóg jest potencjalnie bardzo niebezpieczny. Często podatnicy są przekonani, że spadki czy darowizny, które otrzymali np. od rodziców, są wolne od podatku, jednak nie mają świadomości, że do skorzystania ze zwolnienia podatkowego należy złożyć w urzędzie specjalny formularz zgłoszeniowy. Podatnicy łatwo mogą zatem utracić zwolnienie, jeżeli przegapią krótki termin na dokonanie stosownego zgłoszenia - ostrzega Michał Bator.

Zdaniem eksperta to rozwiązanie powinno być zmienione, aby podatnicy nie ponosili dotkliwych konsekwencji niedochowania formalności, o której istnieniu nie mają często pojęcia.

Analizując zasady rozliczeń podatkowych dziedziczonych firm przed 1 stycznia 2007 r. i po tej dacie, warto się zastanowić, czy nie mamy tu do czynienia z nierównym traktowaniem podatników. Warunki zwolnienia są bowiem dużo bardziej restrykcyjne w przypadku kogoś, kto zmarł 31 grudnia 2006 r., niż gdy zmarł dzień później. Eksperci jednak to wykluczają.

Joanna Patyk, konsultant podatkowy w BDO Numerica, tłumaczy, że trudno tu mówić o nierównym traktowaniu podatników, ponieważ nie można w takim aspekcie porównywać sytuacji podatników przed i po zmianie przepisów prawa.

Obecny obowiązek zgłoszenia dziedziczenia do urzędu skarbowego jest mniej restrykcyjny niż wcześniejszy obowiązek prowadzenia firmy w niepogorszonym stanie przez okres pięciu lat. Nie ulega wątpliwości, że w celu skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania dziedziczenia firmy należy spełnić warunki określone przepisami prawa i nie ma od tego alternatywy.

- To w interesie podatnika jest skorzystanie z przysługującego mu uprawnienia, ale też to podatnik jest zobowiązany do spełnienia określonych przepisami prawa wymogów - stwierdza Joanna Patyk.

Również Maciej Hadas, starszy konsultant w Grant Thornton Frąckowiak, przyznaje, że podatkowe skutki nabycia spadku po 1 stycznia 2007 r. są o wiele korzystniejsze niż przed tą datą. Nie oznacza to jednak, że podatnicy, którzy nabyli spadek w 2006 roku, są nierówno traktowani - zastrzega od razu. Prawo jest stale poddawane zmianom, które są podyktowane różnymi racjami ekonomicznymi, politycznymi, społecznymi itd.

- Nie można podnosić, że poprzednio obowiązujące prawo w zestawieniu z nowym powoduje nierówność opodatkowania. W czasie gdy obowiązywało, wszyscy byli bowiem traktowani równo - podsumowuje Maciej Hadas.

Zwolnienia dla firm rodzinnych

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

HADY KANCELARIA PRAWA GOSPODARCZEGO I PRAWA PRACY

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK