| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Na jakie zmiany w prawie mogą liczyć firmy

Na jakie zmiany w prawie mogą liczyć firmy

Zlikwidowane zostaną pozwolenia budowlane i decyzje o warunkach zabudowy. Przedsiębiorca będzie mógł zawiesić działalność firmy na dwa lata. Ujednoliceniu i uproszczeniu ulegną zasady przeprowadzania kontroli w przedsiębiorstwie.

KIEDY WEJDZIE W ŻYCIE

Po upływie 21 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Ustawa zastąpi martwą dziś ustawę z 2005 roku o partnerstwie publiczno-prywatnym (Dz.U. nr 169, poz. 1420). Nowe przepisy znoszą obowiązek sporządzania rozbudowanych analiz przedwstępnych. Zakłada też, że partner prywatny będzie wybierany na podstawie prawa zamówień publicznych lub ustawy koncesyjnej. Jeżeli wynagrodzenie partnera prywatnego będzie pochodziło wyłącznie od podmiotu publicznego, trzeba będzie stosować prawo zamówień publicznych, w szczególności dialog konkurencyjny. Jeżeli wynagrodzenie będzie polegać na pobieraniu pożytków z przedmiotu partnerstwa, trzeba będzie stosować ustawę koncesyjną.

ETAP LEGISLACYJNY

Uzgodnienia międzyresortowe i konsultacje społeczne.

KOGO DOTYCZĄ ZMIANY

Głównie samorządów, podmiotów administracji publicznej oraz przedsiębiorców zainteresowanych realizacją inwestycji w sektorze publicznym.

KIEDY WEJDZIE W ŻYCIE

Po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Zamawiającym ma być łatwiej poprawiać drobne omyłki w ofertach. Nowela pozwala im także na zmiany wszystkich elementów specyfikacji. Prywatni przedsiębiorcy będą mogli samodzielnie - a nie jak obecnie tylko na wniosek zamawiającego - przedłużyć termin związania ofertą. Przy licytacji elektronicznej będzie można składać oferty bez wymaganego dziś podpisu elektronicznego. Radykalnie ograniczony ma zostać zakres kontroli, które opóźniają realizacje inwestycji. Postępowania kontrolne poprzedzone będą postępowaniem wyjaśniającym umożliwiającym wykonawcom przedstawienie swoich stanowisk. Nowelizacja przewiduje zmianę zasad wnoszenia odwołań. Przy mniejszych zamówieniach przedsiębiorcy będą mogli odwoływać się do prezesa UZP, ale tylko na określone czynności zamawiającego, tj. wybór niekonkurencyjnego trybu, opis sposobu oceny spełnienia warunków podmiotowych, odrzucenie oferty lub wykluczenie. Tylko przy dużych zamówieniach będzie można odwoływać się w pełnym zakresie i kwestionować wynik przetargu.

ETAP LEGISLACYJNY

Dziś Sejm rozpatrzy poprawki Senatu.

KOGO DOTYCZĄ ZMIANY

Wszystkich podmiotów zamawiających z jednostek samorządu terytorialnego, administracji rządowej, szkół i szpitali oraz przedsiębiorców, którzy ubiegają się o zamówienia.

KIEDY WEJDZIE W ŻYCIE

Po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia nowelizacji w Dzienniku Ustaw.

Rządowy projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych ma wprowadzić nowy system opłat za poruszanie się po drogach krajowych. Proponuje się, by przewoźnicy płacili za każdy przejechany kilometr po drogach krajowych i autostradach. Liczbę przejechanych kilometrów ma obliczać specjalny system elektroniczny. Zmiana systemu poboru opłat wiąże się ze zniesieniem opłat winietowych. Oznacza to, że przedsiębiorcy nie będą już kupować rocznej winiety za 2,5 tys. zł. Zapłacą za każdy przejechany kilometr. W projekcie wskazano, że maksymalna dopuszczalna stawka opłaty za jeden kilometr może wynieść 2,5 zł. Jednak Ministerstwo Infrastruktury, które przygotowało zmiany, szacuje, że opłaty za przejazd ciężarówek powyżej 12 ton mogą wynieść około 0,34 zł za kilometr. Natomiast w przypadku autobusów 0,46 zł.

Czytaj także

Autorzy:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Polish your HR English 2 Angielski (nie) tylko dla HR –owca49.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Sosnowska Kancelaria Radcy Prawnego

radca prawny, ekspert prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK