| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Obniżenie kosztów zakładania i prowadzenia spółek nie wyzwoli przedsiębiorczości

Obniżenie kosztów zakładania i prowadzenia spółek nie wyzwoli przedsiębiorczości

Projekty nowelizacji kodeksu spółek handlowych zakładają zmniejszenie kapitału zakładowego, zniesienie obowiązku zawierania umów spółek handlowych przed notariuszem, zniesienie obowiązku przekształcenia spółki cywilnej w jawną, określenie terminów wypłaty dywidendy, zlikwidowanie obowiązku poświadczania podpisów przed notariuszem

MICHAŁ ROMANOWSKI

Nie proponuję psucia prawa, tylko skończenie z fikcją. Nie można popsuć czegoś, co jest złe. A jeśli chodzi o oczekiwanie na zmiany systemowe, to Polska jest już w ogonie Europy, jeżeli chodzi o instytucję kapitału zakładowego. Nawet za Niemcami, którzy są konserwatywni.

Czy potrzebna jest kolejna zachęta do przenoszenia do KRS niedobitków spółek, które nie podniosły w wyznaczonym terminie kapitału do 50 tys. zł i pozostały w dawnym rejestrze handlowym?

ANDRZEJ KIDYBA

W ten sposób sankcjonuje się to, co się działo do tej pory. Wszystkie spółki, które miały obowiązek dostosowania kapitału do nowych realiów prawnych i nie zrobiły tego, mogą dalej nie mieć motywacji, dopóki nie dojdzie do prawdziwej reformy, z minimalnym kapitałem 1 euro. Będzie tak również dlatego, że nie ma tu żadnej sankcji.

ZIEMISŁAW GINTOWT

Jestem przeciwnikiem karania na gruncie prawa cywilnego, ale jest masa spółek, które po prostu zamarły. Nikt nie wie, co z tym zrobić. Nie ma w nich ani wspólników, ani zarządów. Może więc należy powiedzieć, że jeśli takie spółki w określonym czasie czegoś nie zrobią, to się je wykreśli.

ANDRZEJ W. WIŚNIEWSKI

Konieczne jest określenie ostatecznego terminu, w którym jedne spółki zostaną przeniesione do rejestru przedsiębiorców, a pozostałe zostaną wykreślone i utracą osobowość prawną, choć nie jestem zwolennikiem karania spółek za to, że nie działają.

MICHAŁ ROMANOWSKI

To problem trzeciorzędny. A brak reakcji części sędziów sądów rejestrowych świadczy o ich mądrości. Podzielam opinię, że trzeba wskazać dostatecznie długi okres na przeniesienie wszystkich spółek do KRS. Jeśli właściciele okażą się tym niezainteresowani, to trzeba je będzie wykreślić.

Posłowie postulują zniesienie obowiązku zawierania umów spółek partnerskich, komandytowych, komandytowo-akcyjnych i z ograniczoną odpowiedzialnością przed notariuszem. Czy to rozsądne?

ANDRZEJ KIDYBA

To jest nieprzemyślane. Przykład spółki z o.o. pokazuje, że nie wolno tego zrobić, ponieważ w ten sposób otwiera się pole do nadużyć. Z chwilą zawarcia umowy spółki z o.o. powstaje spółka w organizacji. Niektórzy mówią, że będzie ona funkcjonowała tylko sześć miesięcy. Tymczasem prawdopodobnie w ogóle nie będzie funkcjonowała dłużej, bo przy braku kontroli, a tym grozi zawieranie umów spółek w zwykłej formie pisemnej, wspólnicy ją zlikwidują albo przed zgłoszeniem wniosku do KRS, albo nawet później, gdy termin minie. Zniesienie wymogu zawierania umowy w formie aktu notarialnego oznacza, że bez kontroli będzie funkcjonował podmiot ze zdolnością prawną i zdolnością do czynności prawnych, którego kontrahenci nie będą mogli nigdzie sprawdzić.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Polish your HR English 2 Angielski (nie) tylko dla HR –owca49.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Posyniak

Notariusz Szczecin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK