| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > 80 proc. przedsiębiorców żle wypełniło zeznanie roczne

80 proc. przedsiębiorców żle wypełniło zeznanie roczne

Od 2007 roku przedsiębiorcy nie składają miesięcznych deklaracji PIT. W rozliczeniu za 2007 rok w większości PIT-36 i PIT-36L były błędy. Bez PIT miesięcznych nie wiadomo, jakie zaliczki rozliczyć w zeznaniach.

Również Maria Bojczuk z Izby Skarbowej w Kielcach podaje, że podatnikom prowadzącym pozarolniczą działalność gospodarczą w składanych za 2007 rok zeznaniach PIT-36 i PIT 36L najwięcej problemów sprawiało prawidłowe wypełnienie tych części zeznania, które dotyczą należnych miesięcznych i kwartalnych zaliczek.

- Błędy te stanowią około 80 proc. popełnianych pomyłek - dodaje Maria Bojczuk.

Najczęstsze błędy

Problemy z wypełnianiem zeznań rocznych składanych przez osoby fizyczne i prawne prowadzące działalność gospodarczą, w części dotyczącej zaliczek zgłaszała większość podatników zobowiązanych do złożenia tych zeznań, a także pracownicy biur rachunkowych. Małgorzata Brzoza z Izby Skarbowej w Szczecinie podkreśla, że kłopoty w zakresie wpłacania prawidłowych zaliczek odnotowywano przez cały 2007 rok.

Krystyna Arciszewska z Izby Skarbowej w Olsztynie jako najczęściej występujące błędy wymienia: nie wypełnienie rubryk z należnymi zaliczkami za dane miesiące; suma należnych zaliczek za miesiące była niezgodna z kwotą należnych zaliczek za cały rok; błędnie opisywano dowody wpłat. Podobnie było w Małopolsce, Warszawie, Łodzi czy Lublinie.

- Największym problemem było wpisanie zaliczek należnych. Podatnicy nie rozumieją pojęcia zaliczki należne - stwierdza Marta Szpakowska z Izby Skarbowej w Lublinie.

Korekta zeznania

Błędy w PIT związane z nieprawidłowymi zaliczkami były poprawiane w korektach.

- Pozyskanie korekt zeznań wymagało dużego zaangażowania urzędników (w toku czynności sprawdzających), bez pomocy których podatnicy często nie mogli rozwiązać swoich kłopotów przy usuwaniu błędów - zauważa Małgorzata Brzoza.

Barbara Sęczkowska z Izby Skarbowej w Łodzi tłumaczy, że błędy w zeznaniach przedsiębiorców były poprawiane poprzez wzywanie podatników do urzędu lub podatnicy sami dokonywali weryfikacji.

Na podobne rozwiązania wskazuje Iwona Sługocka z Izby Skarbowej we Wrocławiu, która podaje, że zdarzają się przypadki, że podatnicy wpłacają zaliczki po terminie lub wpłacają kwoty wyższe. W takiej sytuacji podatnicy są wzywani do złożenia wyjaśnień i korekty zeznania.

Powrót do przeszłości

Wszyscy nasi rozmówcy z izb skarbowych byli zgodni: trzeba już dziś pracować nad tym, aby podobne kłopoty z zaliczkami nie pojawiły się przy rozliczeniu rocznym za 2008 rok.

Zdaniem Marii Bojczuk problemy z zaliczkami wynikają m.in. z faktu, że jest to pierwszy rok składania PIT po likwidacji deklaracji miesięcznych.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

widoczni.com

Agencja marketingu internetowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK