| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Po likwidacji działalności można płacić 19 proc. PIT

Po likwidacji działalności można płacić 19 proc. PIT

Podatnik może po zlikwidowaniu działalności rozpocząć drugą i korzystać z podatku liniowego. Taka osoba może złożyć oświadczenie o wyborze liniowej stawki w trakcie roku. Rozpocząć działalność gospodarczą może nie tylko ten, kto jej dotychczas nie prowadził.

Dodaje jednak, że w ocenie sądów administracyjnych spóźnione oświadczenie będzie miało skutek w stosunku do dochodów osiąganych przez podatnika od następnego roku.

Likwidacja działalności w trakcie roku podatkowego i złożenie oświadczenia o wyborze formy opodatkowania to nie jedyna kwestia, która może wywołać spór z fiskusem. Kolejnym ograniczeniem dla możliwości opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej podatkiem liniowym jest świadczenie usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, w sytuacji gdy czynności te odpowiadają tym, które podatnik wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy.

- W praktyce najistotniejszym elementem tego ograniczenia jest tożsamość usług świadczonych przez podatnika na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy z usługami świadczonymi jako przedsiębiorca - tłumaczy Stanisław Walenta.

- W tym kontekście istotny jest zakres obowiązków wynikających z umowy o pracę z obecnym bądź byłym pracodawcą, na rzecz którego będą świadczone usługi - dodaje Ewa Opalińska.

Zwraca także uwagę na interpretację dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 24 kwietnia 2008 r. (sygn. IBPB1/415-79/08/MW/KAN-759/01/08). W ocenie organu, nawet jeśli doszło do zawarcia umowy o pracę z pracodawcą, ale na przykład z uwagi na roczny okres bezpłatnego urlopu nie doszło do podjęcia obowiązków, to czynności na rzecz pracodawcy nie były faktycznie wykonywane. W związku z tym podatnik ma prawo do zastosowania liniowej stawki podatku do przychodów z działalności gospodarczej, w ramach której świadczy usługi tożsame z obowiązkami pracowniczymi.

Przemysław Adamus, prawnik z kancelarii Rachelski i Wspólnicy, uważa, że każdy podatnik przed podjęciem decyzji o opodatkowaniu działalności podatkiem liniowym powinien przeanalizować swoją sytuację z uwzględnieniem dochodów i ulg, z których chciałby skorzystać.

- Propozycja jest więc prosta - należy usiąść w gabinecie, wziąć do ręki kartkę papieru, długopis i spisać za i przeciw - mówi ekspert.

Przemysław Adamus przypomina, że przy wyborze tej formy opodatkowania nie istnieje dla podatnika kwota wolna od podatku.

- Jeśli podatnik zdecyduje się na stawkę liniową 19 proc., będzie mógł z niej zrezygnować, ale dopiero po upływie roku - dodaje ekspert.

Ponadto nie jest dopuszczalne korzystanie z jakichkolwiek ulg podatkowych poza pomniejszaniem dochodu o składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne z zastrzeżeniem jednak, że nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

- Należy również zwrócić uwagę na fakt, że od 2009 roku będą obowiązywały dwie stawki PIT - 18 i 32 proc., co związane jest ze zmianą skali podatkowej - podkreśla Przemysław Adamus.

W jego ocenie oznacza to, że dla drobnych przedsiębiorców, których dochody nie przekroczą 85 528 zł, stawka podatku liniowego 19 proc. będzie niekorzystna, ponieważ będą korzystali ze stawki PIT w wysokości 18 proc. wraz z zachowaniem właściwych ulg podatkowych.

 

Przykład: podatek liniowy po likwidacji działalności

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Aleksandra Tarka

aleksandra.tarka@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Peugeot Ciesielczyk

- autoryzowany koncesjoner marki Peugeot w Polsce

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK